OPIS
WRZECHŚWIATY
Myślimy o nich niewiele. W sumie możemy być dumni, bo i tak więcej niż inni. Fantastyka, przynajmniej ta poważniejsza, o nich nie zapomina. Ale, bądźmy szczerzy, to wcale nie znaczy, że myślimy o nich tak często, jak na to zasługują. Nie da się ukryć, na co dzień wiedza o nich nie jest specjalnie konieczna. Zakupy w osiedlowej Biedronce da się zrobić nie mając o nich pojęcia. Podobnie z jedzeniem obiadu, chodzeniem do pracy czy wyjściem na miasto. Jako temat na randce albo towarzyskim spotkaniu też sprawdzą się o tyle, o ile bystrzy będą wszyscy obecni. A jak to z ogólną bystrością jest – wiemy. Nieświetnie. Ale zostawmy to. Skupmy się na ich pięknie.
Są fascynujące. Przedziwne. Tajemnicze. Potężne. Rozpędzone. I wszechobecne. Co jest tam, gdzie ich nie ma – trudno powiedzieć. Można, jak Arthur S. Eddington, zażartować: Coś, czego nie znamy, robi nie wiadomo co. Pewnie tak. O niektórych jednak co nieco już wiemy. Są egzotyczne. Postmodernistyczne. I nieokiełznane. W niektórych – opowiada w „Księdze wszechświatów” wiedzący o nich więcej niż inni John D. Barrow – życie jest możliwe. W innych nie ma nawet co marzyć, by zaistniało. Jedne rozszerzają się, inne kurczą. Są i takie, w których mamy do czynienia z ukrytymi wymiarami czasoprzestrzennymi. Lub takie, w których prawa fizyki, jakie znamy, mogą zmieniać się w czasie i przestrzeni. Odkryto wirujące w sposób wytłumaczalny i poruszające się – z naszego punktu widzenia – chaotycznie. Miotane konwulsjami. Zimne. W niektórych możliwa wydaje się podróż w czasie w przeszłość, lecz są i takie, w których zagraża – proszę to sobie wyobrazić – że w skończonym czasie wydarzy się nieskończenie wiele rzeczy.
I pomyśleć, że w jednym z nich siedzisz sobie wygodnie, trzymasz w rękach ulubione pismo i możesz cieszyć się razem z innymi, podobnymi do Ciebie, którzy też siedzą gdzieś sobie wygodnie i trzymają to pismo. Łatwe do wyobrażenia?
Prościzna? Nie byłbym taki pewien.
Jakub Winiarski
Spis treści:
PUBLICYSTYKA
-
2 ZAPOWIEDZI
-
4 SOCJOLOGICZNIE, RELIGIJNIE, HISTORYCZNIE? Michał Cetnarowski
-
12 SKOK NA GŁĘBOKĄ WODĘ Joanna Kułakowska
-
14 NAUKA KONTRA FANTASTYKA – STAN GRY Wawrzyniec Podrzucki
-
17 OBRAZY Z KSIĘŻYCÓW Maciej Parowski
-
65 MOJE 30 LAT Z KOMIKSEM I „FANTASTYKĄ” Tomasz Kołodziejczak
-
72 RZECZYWISTOŚĆ TO ZA MAŁO Rafał Kosik
-
74 NIEGODNE ZAKOŃCZENIA Peter Watts
-
78 RZECZONA RZECZ Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
-
20 XV MINIATUR NA XXX-LECIE Grzegorz Janusz
-
25 JAD Marta Malinowska
-
31 ŚMIERĆ NA CHORĄGWI Zbigniew Wojnarowski
-
PROZA ZAGRANICZNA
-
42 NOCNA PARADA DUCHÓW Xia Jia
-
48 SIÓDMA MINA GENERAŁA-ROBOTA Jeffrey Ford
-
52 CHUDZINA Lucius Shepard
-
59 SPOPIELARZE Nir Yaniv
-
63 SŁOWO BOŻE Nir Yaniv
RECENZJE
-
68 KSIĄŻKI
-
76 KOMIKS
-
77 TV