OPIS
Jerzy Rzymowski
MUZYKA SFER
Dość rzadko na łamach naszego magazynu piszemy o muzyce. Tym razem chciałbym poświęcić więcej miejsca płytom nierozerwalnie związanym z fantastyką. Przedstawiam Wam dziesięć concept albumów, które łączą fantastycznonaukowe inspiracje.
Alicja Janusz
SIADA TAKI I WYPISUJE OSIELSTWA…
Czy Jaskier zrobiłby karierę w renesansowej Europie?
W czasach, gdy muzyka dawna i szeroko pojęte odtwórstwo historyczne cieszą się coraz większą popularnością, a digitalizacja źródeł ułatwia śledzenie losów postaci historycznych, można zadać pytanie: na ile Jaskier przypominał swoich kolegów po fachu, którzy bawili słuchaczy parę wieków temu?
Witold Vargas
CZARTY
„Czort wie” ‒ powiadamy, albo „diabli nadali” czy „ki diabeł”. W jednym krótkim zdaniu zamykamy strach przed nieznanym. No tak, wyrośliśmy już na grubej glebie znajomości dobra i zła. Wyprzedziliśmy płaskoziemców, wyobrażając sobie świat, który ma tylko dobrą stronę i „tę drugą”. Bez wahania wskazujemy palcem na the dark side of the moon, choć ona nie istnieje.
Aleksandra Klęczar
PIEŚŃ-TWORZENIE
Idea pokrewieństwa między muzyką a magią z jednej strony, a mocą kreacyjną muzyki, przewija się w wielu tradycjach i kulturach. Przecież opis nadludzkiej mocy poety-stwórcy w „Dziadach”Mickiewicza, z których zaczerpnięty jest tytuł tego felietonu, jest pod względem koncepcji całkiem podobny do Tolkienowskiej koncepcji muzyki Ainurów.
Ponadto w numerze:
‒ wywiady z Vincenzo Natalim i Maciejem Zającem;
‒ opowiadania m.in. Catherynne M. Valente, Agnieszki Hałas i Ewy Białołęckiej;
‒ nominacje do Nagród „Nowej Fantastyki” 2023;
‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.