OPIS
Marta Sobiecka
PRZEŁAMAĆ PARADYGMAT
Od kilku lat horror, gatunek powszechnie uważany za niepoważny, coraz częściej zaczyna być traktowany jako pełnoprawne narzędzie literackiego opisu świata, dające asumpt do głębszej refleksji, pozostawiające pole do swobodnej artystycznej, niekiedy wręcz poetyckiej ekspresji.
Łukasz Czarnecki
CI STRASZNI AZJACI
Napoleonowi Bonaparte przypisuje się określenie Chin mianem śpiącego olbrzyma, który gdy się przebudzi, wstrząśnie światem. Na przełomie XIX i XX wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych narastało przekonanie, że moment końca chińskiej lub, szerzej rzecz ujmując, azjatyckiej drzemki jest bliski. Z lęku przed tym, co może on zwiastować, zrodził się w popkulturze demoniczny dalekowschodni geniusz zła.
Wojciech Brzeziński
OBSERWATORIA PRZYSZŁOŚCI
Od początków Wszechświata, do fal, jakie w czasoprzestrzeni mogłyby zostawiać statki obcych cywilizacji. Astronomowie wkrótce mogą doczekać się narzędzi, które pozwolą nam otworzyć oczy na Wszechświat szerzej, niż kiedykolwiek wcześniej. W astronomii zbliża się rewolucja, jakiej nie doświadczyliśmy od wynalezienia teleskopu. Ale przyszłość kosmicznych obserwacji najprawdopodobniej wcale nie leży na Ziemi.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
POZYTYWISTA Z LAMUSA
Włoski gigant nauki, a przy tym poczytny pisarz i autorytet w rozmaitych dziedzinach rozpoznawany na całym świecie. Po takiej charakterystyce wielu czytelników „Lamusa” pomyśli, że tym razem zapuściliśmy się w czasy współczesne i chcemy pisać o książkach Umberto Eco. Nic bardziej mylnego. Bohaterem tego tekstu jest prawdziwa gwiazda pozytywizmu, o której dziś mało kto pamięta – Paolo Mantegazza.
Witold Vargas
CZAROWNICA
Czarownica to jeden z tych demonów, które zalicza się do gatunku ludzkiego. Choć potrafi przemienić się w różne zwierzęta i przedmioty, jej pierwotna postać jest kobieca. Nieważne, czy stara, czy młoda, bo bywają takie i takie. Czarownicą można się urodzić, stać się dobrowolnie lub wbrew swej woli, a można zostać tak nazwaną z powodów, na które nie ma się wpływu.
Aleksandra Klęczar
KOBIECE ŚWIĘTA
Pozycja mitologicznych postaci niekoniecznie przekładała się na realną sytuację konkretnych kobiet. Mimo licznych różnic dałoby się jednak wskazać wspólną cechę łączącą kobiety z wszystkich tych czasów i miejsc, a mianowicie fakt, że każda z nich żyła w świecie, w którym rzeczywistość kobiet była od tej męskiej wyraźnie oddzielona.
Ponadto w numerze:
- wywiad z dr hab. Aleksandrą Przegalińską;
- Jakub Ćwiek na Pograniczu gatunków;
- opowiadania m.in. Olgi Niziołek i Francis Stevens;
- nowe przygody Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje;
- nowa promocja prenumeraty.