OPIS
JAK ZROBIĆ FILM SF ZA MILION ZŁOTYCH?
Wywiad z Piotrem Biedroniem
„W nich cała nadzieja” to trzymający w napięciu postapokaliptyczny film, w którym pokazana została przyszłość świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji. Niskobudżetowy film science fiction dostał nagrodę Méliès d’Argent dla najlepszego filmu fabularnego na Trieste Science+Fiction Festival, a na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał wyróżnienie w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i Nagrodę dla Klimatycznego Filmu.
Klara Cykorz
JEŚLI JESIENNYM WIECZOREM PODRÓŻNY
„Doktor Who” ‒ serial ikoniczny dla kultury brytyjskiej, a poza Zjednoczonym Królestwem po prostu kultowy – kończy sześćdziesiąt lat. Jednocześnie za jego stery wraca jeden z najwybitniejszych scenarzystów tworzących dziś dla telewizji, łączący fantastyczną i obyczajową wrażliwość Russell T. Davies.
Jacek Inglot
RELIGIA NOWEJ ERY
Pod koniec XX wieku uważano, że następne stulecie – po klęsce skompromitowanych ideologii, takich jak komunizm czy faszyzm – będzie dla odmiany wiekiem religii. XXI wiek już od pewnego czasu mamy, ale czy rzeczywiście nastąpił renesans religii?
Aleksandra Klęczar
BAŚNIE-NIEBAŚNIE
Czytając zbiory greckich i rzymskich mitów, często odkrywamy, że bywają one – jeśli chodzi o niektóre motywy, postacie, ujęcia – zaskakująco podobne do znanych nam z dzieciństwa baśni.
Witold Vargas
DOBROCHOCZY
W naszym „Bestiariuszu” dobrochoczego przedstawiliśmy jako olbrzymiego stwora podobnego do człowieka, zwierzęcia i drzewa zarazem. I choć to dopuszczalny rysopis, to jednak z podań wynika, że zwykł raczej ukazywać się albo jako zwierzę, albo elegancko ubrany człowiek wzrostu małego, normalnego lub olbrzymiego, albo jako dziad wędrowny.
Ponadto w numerze:
‒ wywiad z Jakubem Szamałkiem;
‒ opowiadania m.in. C.A. Smitha, Justyny Hankus i Soheia;
‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
‒ atrakcyjna promocja prenumeraty;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.