OPIS
Artur Olchowy
HOMO SAPIENS MAGICAE
część 2
Wplecenie do pracy w naszym świecie sfery nadprzyrodzonej nie tylko tłumaczy zdarzenia i zdejmuje za nie odpowiedzialność, ale też objaśnia świat nie gorzej niż fizyka, biologia, socjologia. Odpowiada na pytania, na które odpowiedź musimy uzyskać, bo ma ona dla nas praktyczne znaczenie.
Joanna Kułakowska, Łukasz Wiśniewski
SPLAT!FILMFEST 2023
Zeszłoroczny Splat!FilmFest International Fantastic Film Festival zawierał mało czystej fantastyki, ale za to dzielnie nadrabiał horrorami z jej pogranicza. Jak zawsze dostarczył interesujący wgląd w to, co dzieje się w kinie niezależnym, i pod tym kątem go zanalizujemy.
Aleksandra Klęczar
SIEDEM GRZECHÓW FANTASTYCZNYCH RELIGII
(i jak im zapobiegać)
Religie w fantastyce to temat raczej na książkę niż przeglądowy artykuł. Można jednak zastanowić się nad pojedynczymi aspektami zjawiska, a najlepiej zrobić to w nie do końca poważnej formie. Oto więc subiektywny przegląd problemów, z jakimi można zetknąć się, szukając odpowiedzi na pytanie o obraz religii w fantastyce.
Radosław Pisula
POPKULTUROWE VOODOO
Synkretyczna religia czarnych niewolników, łącząca afrykańskie wierzenia z symboliką chrześcijaństwa i wielu innych wyznań, dzięki swej malowniczości na dobre zadomowiła się w kulturze masowej.
Ponadto w numerze:
‒ wywiad z reżyserem Michelem Gondrym;
‒ opowiadania m.in. Algernona Blackwooda i Michała Gołkowskiego;
‒ promocja prenumeraty;
‒ nowe przygody Lila i Puta;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.