OPIS
Maciej Bachorski
DO PIEKŁA I Z POWROTEM
Na przypadki, w których początkowo odrzucony przez widzów i krytyków film po jakimś czasie zyskuje drugie życie, w historii kinematografii można natknąć się dość regularnie. Czasem, niespodziewanie dla pogodzonych z klęską twórców, dzieła takie stają się otoczonymi kultem punktami odniesienia dla innych reprezentantów gatunku. Takim filmem jest uważany dziś za jednego z najważniejszych przedstawicieli horroru SF „Ukryty wymiar” Paula W.S. Andersona.
Łukasz Czarnecki
WIDMA GODZINY WOŁU
W dawnej Japonii, wzorem Chin, dobę dzielono na dwanaście godzin, z których każda liczyła sto dwadzieścia minut. Poszczególnym jednostkom nadano nazwy nawiązujące do znaków chińskiego zodiaku. I tak, między pierwszą a trzecią w nocy wypadała godzina wołu. Japończycy dobrze wiedzieli, że w tym czasie lepiej nie wychodzić z domu ‒ wrota między światem żywych i umarłych stawały bowiem otworem i właśnie wtedy najłatwiej spotkać można było niespokojne upiory znane jako yūrei.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
ZAPOMNIANE PRZYGODY DOKTORA SYNTEZY
Wielu twórców literatury awanturniczo-przygodowo-fantastycznej, piszących w drugiej połowie XIX wieku, zostało niesłusznie wepchniętych do szufladki z napisem „naśladowcy Julesa Verne’a”, gdzie mieli pozostać w epigonicznym zapomnieniu. Dotyczy to zwłaszcza Louis-Henriego Boussenarda, jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy nie tylko w swojej ojczyźnie, ale także poza jej granicami – w tym w Polsce.
Aleksandra Klęczar
MANY, LARWY I LEMURY
Niniejszy felieton jest o Larwach i Lemurach. Nie, zapewniam, że UFO nie podmieniło nagle autorki na osobę specjalizującą się w naukach przyrodniczych. Nadal będzie o antyku, a konkretnie – o Rzymie i duchach.
Witold Vargas
ROKITA
Rokita to jeden z najbardziej znanych diabłów. Oczywiście diabłem nie mógł być w czasach, gdy koncepcja czystego zła nie miała racji bytu. W takich warunkach Rokita, jeśli już istniał jako bóstwo czy personifikacja sił przyrody zanim stał się synonimem diabła, musiał oddziaływać na ludzi tyleż pozytywnie, co negatywnie. A zadaniem tych, którzy się z owym demonem zetknęli, było wejść z nim w taką interakcję, która okaże się najkorzystniejszą.
Ponadto w numerze:
– wywiady z Joe Hillem i Anną Levi / Lewicką;
– opowiadania m.in. Katarzyny Puzyńskiej i Artura Olchowego;
– nowe przygody Lila i Puta;
– nowa promocja prenumeraty;
– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.