OPIS
Radosław Pisula
BYŁ SOBIE RAZ NA ZAWSZE AS
Skoro fala nostalgii uderza i w Polskę, może powinniśmy zacząć wypatrywać powrotu Asa – największego polskiego superherosa, niezlęknionego, nieugiętego, moralnie krystalicznego, który w „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka uratował Warszawę przed śmiercią z odwodnienia, będącą pochodną międzynarodowego spisku superzłoczyńców.
Andrzej Szczodrak
„ZŁY” Z CIENIA?
Czy fakt, że Człowiek o Białych Oczach został na kartach powieści Leopolda Tyrmanda wprost nazwany „cieniem” można uznać za przyznanie się do inspiracji superbohaterem, który ujrzał światło dzienne w 1931 r. dzięki Walterowi B. Gibsonowi? Takie pytanie może być początkiem prawdziwej kulturowej przygody.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
MÓWIĄCE MASZYNY Z LAMUSA
Gadające roboty, samochody, telefony, a nawet kasy samoobsługowe nie robią już na nas specjalnego wrażenia; syntetyczne gaduły nie tylko zagościły na stałe w otaczającej codzienności, ale jeszcze ‒ dzięki ciągłym udoskonaleniom – przestajemy powoli rozróżniać, czy mówi do nas ludzki, czy też sztuczny głos. Jednak droga do stworzenia mówiących maszyn była dość długa i wyboista – a one same budziły zarówno fascynację, jak i (częściej) przerażenie.
Witold Vargas
ĆMOK
Ćmok jest zarówno synonimem, jak i przeciwieństwem nazwy „smok”. Aby się przekonać, że polska demonologia ludowa rzeczywiście płata nam takie figle zacznijmy od tego, co o ćmoku wiemy ‒ prawie nic. Jest to istota dziś już dawno zapomniana. Niewielka, ale czasem i bardzo wielka. To już komplikuje sprawę.
Aleksandra Klęczar
PRACA NA MEDAL
Praca… Bywa wdzięczna i przyjemna, bywa też męcząca i ciężka. Nie tylko zresztą w życiu – mity, baśnie i legendy pełne są opowieści o paskudnej, obciążającej i niemożliwie trudnej robocie. Można by pewnie ułożyć całą długą listę historii o takiej pracy, ale na dzisiaj muszą wystarczyć trzy miejsca medalowe. Kto więc, w mniej lub bardziej serio potraktowanej greckiej mitologii, miał najgorszą robotę pod słońcem?
Ponadto w numerze:
‒ wywiady z Juliuszem Machulskim i Łukaszem Kucharczykiem;
‒ opowiadania m.in. Petera Wattsa i Wojciecha Szydy;
‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
‒ promocja prenumeraty;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.