OPIS
Piotr Cieśliński
…TO NIE SZTUKA
W 2022 pojawiło się wiele AI tworzących obrazy, muzykę oraz tekst, jednak problematyczne stają się te najpopularniejsze z nich, zajmujące się generowaniem obrazu: Stable Diffusion AI, Midjourney AI oraz Dall-E 2. Problematyczne, oczywiście, dla artystów.
Agnieszka Hałas
UCIECZKA, DYKTATURA I WOJNA
Trzytomowy cykl „Ruchomy chaos” Patricka Nessa nie zdobył w Polsce takiego zainteresowania, na jakie zasługuje – to kawał świetnej literatury. Ekranizacja jest jego bladym cieniem.
Tomasz Socha
INNI BOHATEROWIE
Tad Williams w wywiadzie dla „NF” opowiadał o tym, że przez ułomność człowiek czuje się inny. Niepełnosprawni bohaterowie jego dzieł są wyobcowani i muszą sobie z tym radzić. Josua i Barrick pokonują te trudności. Czyżby niemożliwe rzeczywiście nie istniało?
Witold Vargas
CZARNOKSIĘŻNIK
Ta postać z demonologii ludowej należy do dość specyficznej grupy, która w środowiskach naukowych została uznana za podgatunek i doczekała się nazwy. Mowa o demonach ludzkich, czyli tych, które z natury można utożsamić lub przynajmniej pomylić z człowiekiem.
Aleksandra Klęczar
POMNIEJSZE BÓSTWA
Często mówi się, że mitologia i religijna tradycja rzymska to tylko kopia greckiej i że różnią się one tylko imionami. W stwierdzeniu o tym podobieństwie jest niewątpliwie sporo prawdy – rzymska kultura i sztuka, bardziej może niż sama religia, z entuzjazmem przyjęły barwne greckie opowieści i dostosowały do swoich warunków – ale było niesprawiedliwym odmawiać Rzymianom własnych rodzimych tradycji.
Ponadto w numerze:
- wywiad z Wojciechem Siudmakiem;
-Gaja Grzegorzewska na „Pograniczu gatunków”;
- opowiadania m.in. Patricka Nessa, Jacka Soboty i Przemysława Zańko-Gulczyńskiego;
- nowe przygody Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.