OPIS
Joanna Kułakowska i Łukasz M. Wiśniewski
AZJA NIEJEDEN MA ADRES
Gdy mówimy „Azja” w temacie filmów i seriali gatunkowych, domyślnie widzimy Koreę Południową, Japonię i Chiny. To kraje fantastyką i horrorem silne, z potężnym marketingiem. Reszta regionu, mimo mniejszych budżetów, zasługuje jednak na uwagę.
SZTUKA STRASZENIA
Wywiad z Grahamem Mastertonem
Straszy nas zawodowo od prawie pół wieku, kiedy opublikował swój debiutancki horror „Manitou”. I robi to na tyle skutecznie, że ma miliony czytelników na świecie, ponad sto wydanych książek, cztery ekranizacje swojej twórczości, wiele nagród. O strachu, związkach z Polską i akcie tworzenia rozmawiałem z mistrzem grozy światowego formatu, Grahamem Mastertonem.
ZROBILIŚMY AMERYKĘ POD WROCŁAWIEM
Wywiad z Markiem Piestrakiem
Marek Piestrak (ur. 1938) ‒ w 2019 roku otrzymał Latarnika dla reżysera, który wykorzystując reguły kina gatunkowego, tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy. Wyreżyserował m.in. takie produkcje jak „Test pilota Pirxa”, „Wilczyca” i „Klątwa Doliny Węży”.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
GWIAZDĄ POLSKI NA PODBÓJ ŚWIATA I WSZECHŚWIATA
czyli technologiczno-kolonialne przygody
W grudniu 1935 roku gazety donosiły o niezwykłej ekspedycji francuskiej, która „w sile zaledwie pięciu wielbłądów” ruszyła przez Saharę do łańcucha górskiego Hoggar, aby odnaleźć ślady pierwszych ludzi. Wyprawa ta stała się inspiracją dla kolejnej powieści Leonarda Życkiego-Małachowskiego, wydanej w 1936 roku: „Tajemnicy Hoggaru”.
Ponadto w numerze:
‒ opowiadania m.in. Ołeksija Gedeonowa i Eugenii Triantafyllou;
‒ promocja prenumeraty;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.