OPIS
Marcin Batylda
PEWNEGO RAZU W KAEDWEN
Internetowa encyklopedia zbierająca informacje o uniwersum Wiedźmina pęka w szwach, starając się pomieścić wszystkie wprowadzane przez różne media fakty i zachować w nich względny porządek i spójność. W tak pięknych okolicznościach przyrody ukazuje się „Rozdroże kruków”, najnowsza książka Andrzeja Sapkowskiego, będąca niejako prequelem do dotychczasowych przygód Białego Wilka, a wraz z nią nowe fakty, nowe odpowiedzi i nowe pytania.
„RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE” NIE POWINIEN ISTNIEĆ
Wywiad z Neilem Gaimanem
Rok 2025 jest Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w setną rocznicę urodzin reżysera, postanowił oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który wpisał się w polską i światową kinematografię. Z tej okazji porozmawialiśmy z Neilem Gaimanem o jego fascynacji filmami polskiego twórcy – „Rękopisem znalezionym w Saragossie” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Brytyjski pisarz jest też wielkim fanem twórczości Jana Potockiego i Bruno Schulza.
Andrzej Zimniak
INTELIGENTNY KRZEM, KSIĄŻKI I MY
Popularna jest opinia, że sztuczna inteligencja (SI) będzie stanowiła dla umysłów podobną wyrękę, jaką maszyna parowa była kiedyś dla mięśni przy pracy fizycznej. Ale to zgrabne porównanie zakłada, że SI pozostanie wciąż tylko narzędziem w naszej dyspozycji. Załóżmy, że tak będzie, przynajmniej przez najbliższe lata.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
SZTUCZKI NA DUŻYM EKRANIE
czyli magicy z lamusa cz. 1
W końcu XIX wieku tylko jeden budynek w Anglii mógł szczycić się mianem najsłynniejszego domu tajemnic ‒ Egyptian Hall, położony niedaleko Piccadilly Circus. Wybudowany w 1812 roku, za nudną neoklasyczną fasadą skrywał sale stylizowane na egipskie świątynie, ze ścianami i sufitami pokrytymi adekwatnymi freskami zainspirowanymi motywami znad Nilu. Przez lata wystawiano tam różne kolekcje i dzieła sztuki, aż w 1873 roku stał się siedzibą magicznego teatru Johna Nevila Maskelyne’a i George’a Alfreda Cooke’a.
Ponadto w numerze:
‒ wywiad z Unką Odyą i galeria artystki;
‒ wywiad z Krzysztofem Bilińskim z Wydawnictwa IX;
‒ opowiadania m.in. Wołodymyra Arieniewa i Justyny Hankus;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.