OPIS
Radosław Pisula
ROCZNICOLOT
7 czerwca przypada setna rocznica jego urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego. Papcio Chmiel powtarzał „zawsze chciałem łączyć ludzi. Bawić. Spuszczać z nich powietrze. Żyję z żartów, więc będę żartować do śmierci”.
Paweł Kicman
TYRANOZAUR W PUSTEJ ZIEMI
czyli o ukrytych światach dinozaurów
Wchodzą stegozaur i tyranozaur do baru i… Nie, zaraz. Ten żart byłby historycznie niepoprawny! Przecież temu drugiemu bliżej w czasie do obecnego numeru „Nowej Fantastyki”, niż do swojego roślinożernego kuzyna. Nie mogliby się więc spotkać! Chyba że do takiego spotkania doszłoby we wnętrzu Ziemi albo na sekretnej wyspie. Tam wszystko jest możliwe.
Magdalena Stawniak
NIE TYLKO INDIANA JONES
czyli archeologia w popkulturze
Czy słysząc hasło „archeolog” widzicie mężczyznę w skórzanej kurtce i fedorze? Albo kobietę w szortach, glanach i z dwoma pistoletami? Taki stereotyp badacza przeszłości utrwalił się w popkulturze, ale warto, nomen omen, kopać głębiej.
Witold Vargas
ĆMUCH
W naszym „Bestiariuszu…” Paweł Zych napisał, że istnieje stworzenie, którego nikt nigdy nie widział i podaje kilka powodów, dlaczego tak mogło się zdarzyć. Po latach rozmyślania i analizowania problemu doszedłem do wniosku, że jeśli tego stworzenia nikt nigdy nie spotkał, być może jest jednym z niewielu demonów z naszych ludowych podań, które istnieje naprawdę.
Aleksandra Klęczar
KTO ŁEB URWAŁ HYDRZE
Umówmy się: kiedy Adam Mickiewicz usiłuje nam wmówić, że dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze, ten młody zdusi centaury, to w najlepszym razie używa licentia poetica, czyli daje sobie pozwolenie na odstępstwo od wierności faktom, w tym przypadku – najbardziej znanym, klasycznym wersjom mitów.
Ponadto w numerze:
- Vincent Severski na pograniczu gatunków;
- opowiadania m.in. Krzysztofa Kochańskiego i Przemysława Zańko-Gulczyńskiego;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.