OPIS
Wstęp
Akcja!
Conan z Cymerii - debiutujący w 1932 roku bohater legendarnych opowieści Roberta E. Howarda - to awanturnik, rabuś, najemny żołnierz, pirat, dowódca armii, przywódca buntu przeciw tyranowi, a wreszcie groźny, ale też zdolny i przewidujący władca najpotężniejszego z hyperboryjskich królestw. Conan - znany wszystkim barbarzyńca o niesamowitej sile, wspaniały rębajło, który stał się ucieleśnieniem mitu, żywą legendą. Lecz przede wszystkim Conan - człowiek usiłujący przetrwać w świecie okrutnym, przerażającym, w świecie magii i przemocy symbolizowanej przez miecz. Imponująca biografia, materiał na wiele dzieł. Echa tej postaci znajdziemy w wielu innych popularnych bohaterach - choćby w Riddicku, Kullu Zdobywcy, nie wspominając o hordach pomniejszych, do pięt nie dorastających mu barbarzyńców w setce mniej znanych filmów czy grach komputerowych. Sam Conan, co ważne, nie jest tylko zaprawionym w walce osiłkiem, to inteligentny heros na miarę Wieku Legend. Aż dziw, że filmowcy sięgnęli po jego historię zaledwie kilka razy. Po kreacjach Schwarzeneggera, który, jak gdyby żywcem wyjęty z obrazów Franka Frazetty, w dwóch pełnometrażowych filmach (1982, 1984) ustanowił kanon myślenia o tej postaci, i po serialu z Ralfem Moellerem (1997) przyszedł czas na aktora, który może podołać mitowi - w najnowszej, kinowej wersji filmu wystąpi Jason Momoa.
Zajrzałem na kilka forów, zerknąłem na komentarze. Wygląda na to, że Jason Momoa - w ocenie polskich fanów Conana - nie będzie miał najprostszego zadania. Rzecz nawet nie w tym, że Arnold Schwarzenegger straszliwie zawyżył poziom, ponieważ w sumie - nie zawyżył. Zagrał jak zwykle, jak to on swego czasu potrafił. Rzecz w tym, że Momoa nawet srodze ucharakteryzowany (próbkę mieliśmy, gdy grał Khala Drogo) nie wygląda na agresora. Facet przypomina surfera, który umie puścić oczko do laski, wykonując ewolucje na desce - wszak zaczynał karierę od "Słonecznego patrolu". Czy ktoś taki może grać Conana? I to w 3D?
Jeżeli o mnie chodzi, lubię tego aktora. I będę mu kibicować, by naprawdę wygrał walkę z legendą. Jak zamierza to zrobić, przeczytacie w wywiadzie z aktorem już w następnym numerze.
Jakub Winiarski
Już w sprzedaży sierpniowy numer miesięcznika "Nowa Fantastyka" - Tym razem bez tematu przewodniego, za to same hity!
Po pierwsze i najważniejsze:
"Nemezis" - opowiadanie autorstwa Andrzeja Tuchorskiego, którego powieść "Rezydent wieży" będzie dołączona do wrześniowego numeru "Nowej Fantastyki".
"Ciężko jest zabijać swoje dzieci" obszerny, wyjątkowy i ekskluzywny wywiad z R.R. Martinem - autorem "Gry o tron".
"And the (wstawić) goes to" - felieton Jakuba Ćwieka, tym razem o nigdy niezrealizowanym (a może jednak zrealizowanym?) filmie Woody'ego Allena, na podstawie prozy Kafki.
"Funky Koval - Sanktuarium" - czyli ostatni odcinek przygód Funky'ego Kovala - autorstwa Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego.
"Rak, dla większego dobra" - Peter Watts jako nowy felietonista "Nowej Fantastyki".
"Ta powieść jest wehikułem czasu" - rozmowa z Charlesem Yu, autorem kolejnej powieści Serii Nowej Fantastyki.
Ponadto tradycyjnie felieton Łukasza Orbitowskiego, opowiadania polskie i zagraniczne, recenzje książek, komiksów i filmów.
Na deser 4 konkursy dla czytelników! Do wygrania: dwa pierwsze tomy "Kronik Czarnoksiężnika", "Thor", "Kamienna ćma" oraz "Król demon".
Zapraszam serdecznie do lektury!
Artur Kaczorek
Spis treści:
-
PUBLICYSTYKA
-
2 ZAPOWIEDZI
-
3 AND THE (WSTAWIĆ) GOES TO... Jakub Ćwiek
-
4 CIĘŻKO JEST ZABIJAĆ SWOJE DZIECI Rozmowa z G.R.R. Martinem
-
8 OBRAZKI Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
-
65 TA POWIEŚĆ JEST WEHIKUŁEM CZASU Rozmowa z Charlesem Yu
-
72 RAK, DLA WIĘKSZEGO DOBRA Peter Watts
-
78 PSYCHODELICZNE PROSIĘ Łukasz Orbitowski
-
KOMIKS
-
11 FUNKY KOVAL: SANKTUARIUM Maciej Parowski & Bogusław Polch
-
PROZA POLSKA
-
17 ZBIERACZ Piotr Cielecki
-
30 NEMEZIS Andrzej Tuchorski
-
PROZA ZAGRANICZNA
-
43 SKRZYDLATE MIASTO Yoon Ha Lee
-
56 METAMORFOZA TARGA Paul Brandon, Jack Dann
-
RECENZJE
-
66 KSIĄŻKI
-
74 FILM
-
76 KOMIKS
-
77 DVD