OPIS
Wstęp
Znakomickie opko
Słyszę czasem: "Skąd bierzecie takie dobre, polskie opowiadania?" Ja łowię na fantastyka.pl, ale głównie proponuje Paroszczak. Jak to wygląda? Opowiem.
Najpierw dostaję od Maćka mejla pełnego zachwytów. Już w nagłówku stoi np.: "znakomickie opko do marcowca!" Po polsku: znośna proza do marcowej "NF". W mejlu istotna jest też liczba przymiotników, mających oddać blaski sugerowanej prozy i stopień ekstazy Maciusia, który trafił na "swojego autora". Potem ma miejsce starcie. Mały rytuał. Opowiem.
"Czytałeś?" - pyta Parowski od korytarza, jeszcze w kurtce i z torbą na ramieniu. "Wybitne, prawda?" - napiera. "A bo ja wiem" - formuję niezdarnie szyki, nie wychylając się z nyży, gdzie akurat z językiem na brodzie pracuję nad poprzednim "znakomickim opkiem". "Świetne" - Maciek zaciera ręce. "Ale ten facet nie wie, gdzie kropka, a gdzie duża litera" - kontratakuję. "Poprawię. Słowo" - Maciek unosi rękę jak do przysięgi. "I nie ma pojęcia o dialogu" - cisnę. "Zredaguję" - Maciuś na luzie, z uśmiechem. Jak czempion tańczący po ringu. Nie do trafienia. Te tysiąc lat pracy w redakcji nauczyło go wszystkich sztuczek. Mimo to walczę. Do końca. "Wiesz, że w tym tekście - pytam ot, tak, mimochodem - kobieta nosi krótkie mini, a bohater ma psychiczne halucynacje?" "A był może duży bernardyn?" - dokłada do pieca Marcin, który akurat wpadł do redakcji. "Bez dużego bernardyna to się nie liczy" - kiwa głową ze znawstwem. Siła złego. Maciuś staje. Frasuje się. Myśli. "Dobra, Kuba - mówi w końcu. - Ty to poprawisz. Jestem twoim dłużnikiem." Po czym ściska mi rękę i odchodzi rozpromieniony. Tracę przytomność. Opowiem.
Tracę przytomność, ale nie daję po sobie poznać. "To się nie dzieje naprawdę" - mówię. Lecz to się dzieje. Naprawdę.
Mija tydzień. Tekst "do marcowca" jest gotów. Zredagowany. Opracowany tak, że autor ma prawo nie poznać. Maciuś triumfuje: "Mówiłem, że znakomickie opko!" Patrzę spode łba. Za moment usłyszę słowa, od których zadrżę: "Mam w domu coś do kwietniowca. Genialne. Zobaczysz. Jutro podeślę."
Jakub Winiarski
Publicystyka
ZAPOWIEDZI
Gorąco w literaturze!
Kiedy widzi się taki zestaw premier, jaki przygotowali dla nas w lutym wydawcy, na przekór pogodzie może się zrobić gorąco. Wydawnictwo Ars Machina debiutuje na rynku mocnym uderzeniem: słynną antologią "Steampunk" pod redakcją Jeffa VanderMeera. Z kolei w serii "Uczta wyobraźni" pojawi się "Finch" tegoż autora. A to dopiero początek.
"Genezis" Bernarda Becketta to książka, o której jeszcze nie mówi się głośno, a powinno. Jest to bowiem niewątpliwie jedna z najlepszych powieści SF ostatnich lat - przewrotna, dająca do myślenia antyutopia. W języku angielskim na takie okazje powstał ładny rzeczownik a musthave, który u nas kiedyś próbowano dosłownie tłumaczyć jako "musiszmieć". Dla każdego szanującego się miłośnika fantastyki "Genezis" powinna być takim "musiszmieciem". Druga dystopia, która ukaże się w lutym, wyszła spod klawiatury Cory'ego Doctorowa. Skonfrontowanie tych dwóch pozycji może być ciekawe.
Miłośnicy serialu "FlashForward" będą mieli okazję porównać efekty pracy telewizyjnych scenarzystów z powieściowym pierwowzorem, czyli "Futurospekcją" Roberta Sawyera. My zaś możemy pochwalić się już piątym tytułem w serii z rekomendacją NF - to jeszcze jeden "musiszmieć" w tym miesiącu. Dlaczego warto przeczytać "Turila"? O tym w numerze pisze Kuba Winiarski.
W kinie między innymi nowy horror Wesa Cravena oraz film "Domek w lesie", którego producentem i współscenarzystą jest sam Joss Whedon. Nazwisko twórcy "Buffy" i "Firefly" sprawia, że warto zwrócić uwagę na tę premierę - może się okazać czarnym koniem tego miesiąca.
Jerzy Rzymowski
KSIĄŻKI
-
antologia "Steampunk" - sławny, przekrojowy zbiór pod redakcją Jeffa VanderMeera.
-
Beckett Bernard "Genezis" - antyutopia z akcją osadzoną w Nowej Zelandii.
-
Cornwell Bernard "Excalibur" - trzeci tom cenionego arturiańskiego cyklu.
-
Doctorow Cory "Mały brat" - antyutopijna wizja na miarę "1984" Orwella.
-
Rajaniemi Hannu "Kwantowy złodziej" - opowieść złodziejska w scenerii hard SF.
-
Sawyer Robert J. "Futurospekcja" - nagradzana powieść będąca pierwowzorem serialu "FlashForward".
-
Thurner Michael Marcus "Podróż Turila" - kosmiczny grabarz w serii pod patronatem "NF".
-
VanderMeer Jeff "Finch" - wybuchowa mieszanka czarnego kryminału i fantastyki.
KOMIKSY
-
Pratt Hugo "Corto Maltese #5 Złoty dom w Samarkandzie"
-
Sclavi Tiziano, Montanari Giuseppe, Grassami Ernesto "Dylan Dog #13: Morgana, Opowieść o nikim"
GRY
-
Bulletstorm (PC, PS3, X360) - pierwszoosobowa strzelanina polskiego studia People Can Fly, której akcja osadzona jest w przyszłości.
-
Killzone 3 (PS3) - po raz trzeci już mamy do czynienia z dynamicznym shooterem, w którym toczymy boje z Helgastami.
-
Shadow Harvest: Phantom Ops (PS3, X360) - akcja gry toczy się w roku 2025, kiedy na całym świecie nie ustają rozmaite konflikty.
KINO
4 II
Skyline (reż. Colin Strauss) - thriller SF o porwaniach przez obcych odbywających się w Los Angeles.
18II
Zbaw mnie ode złego (reż. Wes Craven) - młodzieżowy slasher w klimacie "Piątku 13-tego".
Domek w lesie (reż. Joss Whedon) - dwoje biznesmanów wabi do domku w lesie grupę nastolatków, która musi unikać zastawionych na nich pułapek.
Jestem numerem cztery (reż. D.J. Caruso) - dziewięcioro obcych z innej planety próbuje ukryć się na ziemi przed wrogą rasą.
KONWENTY
4-6 II
Ferie z Fantastyką (Oświęcim) - konwent poświęcony głównie grom planszowym i RPG.
12-13 II
zjaVa 2011 (Warszawa) - druga już edycja festiwalu dla miłośników wszelkiej maści gier: RPG, planszówek i karcianek.
Agnieszka Szady
KRYPTOZOOLOGIA (CZ.1)
NIE TYLKO POTWÓR Z LOCH NESS
Czy to możliwe, by w dżungli lub wodnych głębinach ukrywały się jakieś nieznane nauce duże zwierzęta? O potworze ze szkockiego jeziora słyszeli wszyscy. Podobnie jak o Yeti czy Wielkiej Stopie. Hipotetycznych stworzeń jest jednak więcej. Zarówno tych zupełnie fantastycznych, jak i takich, których istnienie wydaje się prawdopodobne.
Wydaje się, że Ziemia została już dokładnie wymierzona, zbadana, opisana, sfotografowana. Tymczasem niespodzianka: w pierwszych latach XXI wieku odkryto w Tanzanii nowy gatunek małpy - Rungwecebus kipunji. W Indiach zaś ptaka Liocichla bugunorum. A na Borneo łasicowatego ssaka (na tej wyspie odkryto ostatnio łącznie 57 nowych gatunków zwierząt). Czy możliwe jest jednak, by na Ziemi żyły duże zwierzęta lądowe, których nie zna nauka? Bywały wszak przypadki, kiedy odkrywano "żywe skamienieliny" lub zwierzęta kojarzące się z tworami wyobraźni, jak panda wielka, takin, prosię ziemne lub wyrak. W XX wieku, kiedy ludzie sądzili, że poznali na Ziemi już wszystko, znalazły się: kuprej (Bos sauveli), okapi oraz waran z Komodo.
Stworzenia, których istnienia nauka nie potwierdziła, nazywa się kryptydami, z greckiego krypto - ukrywać. Ich lista jest długa, zawiera bowiem rozmaite lokalne legendy, jak człowiek-ćma, diabeł z New Jersey i sławetna chupacabra z Puerto Rico. Wśród kryptyd znajdują się też niektóre gatunki kopalne, np. australijski lew workowaty (Thylacoleo carnifex). Przez naukę uważane są za wymarłe, zaś przez kryptozoologów - niekoniecznie.
Recenzje
KSIĄŻKI
-
Praca zbiorowa, Lost: Zagubieni i filozofia
-
Paolo Bacigalupi, Nakręcana dziewczyna, Pompa numer sześć
-
Bill Baker, Alan Moore. Wywiady
-
Jarosław Błotny, Wergeld królów
-
Jenna Burtenshaw, Wintercraft
-
Orson Scott Card, Pamięć Ziemi
-
Krzysztof T. Dąbrowski, Anima vilis
-
Roderick Gordon, Brian Williams, Tunele: Bliżej
-
Stanislav Grof, Kiedy niemożliwe staje się możliwe
-
Marek S. Huberath, Vatran Auraio
-
Dawid Kain, Gęba w niebie
-
Martin Lechowicz, Teoria portali
-
Larry Niven, Budowniczowie Pierścienia
-
Bartłomiej Paszylk, Słownik gatunków i zjawisk filmowych
-
Romuald Pawlak, Cabezano Król karłów
-
Thomas E. Sniegoski, Lewiatan
-
Michael Marcus Thurner, Podróż Turila
-
J.R. Ward, Bractwo Czarnego Sztyletu: Ofiara krwi, Wieczna miłość, Wampirze serce, Śmiertelna klątwa
-
David Weber, Eric Flint, Bitwa o Torch
-
Miroslav Zamboch, Koniasz. Wilk Samotnik t.2
FILM
-
TRON: DZIEDZICTWO (Tron: Legacy). Reżyseria: Joseph Kosinski. Scenariusz: Edward Kitsis, Adam Horowitz. Zdjęcia; Claudio Miranda. Muzyka: Daft Punk. Występują: Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Olivia Wilde, Bruce Boxleitner. USA 2010.
-
OPOWIEŚCI Z NARNII: PODRÓŻ WĘDROWCA DO ŚWITU (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader). Reżyseria: Michael Apted. Scenariusz: Christopher Markus, Stephen McFeely, Michael Petroni. Zdjęcia: Dante Spinotti. Muzyka: David Arnold. Występują: Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henley, Tilda Swinton, Liam Neeson, Simon Pegg, Will Poulter. Wlk. Brytania 2010.
-
SKYLINE. Reżyseria: Colin Strause, Greg Strause. Scenariusz: Joshua Cordes, Liam O'Donnell. Zdjęcia: Michael Watson. Muzyka: Brian Tyler. Obsada: Eric Balfour, Pam Levin, David Zayas, Donald Faison. USA 2010.
DVD
-
MOON. Reżyseria: Duncan Jones. Scenariusz: Nathan Parker. Muzyka: Clint Mansell. Występują: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott. Wlk. Brytania 2009.
-
4400 - SEZON 1. Twórcy serialu: René Echevarria, Scott Peters. Występują: Jacqueline McKenzie, Joel Gretsch, Patrick John Flueger, Conchita Campbell. USA 2004.
KOMIKS
-
Yves Sente. Giulio de Vita, KRISS DE VALNOR: NIE ZAPOMINAM O NICZYM.
-
Maciej Pałka, LALECZKI
Opowiadania polskie
-
Andrzej Miszczak - DEMON Z ARKONY
-
Sylwia Skorstad - LENSMANN I KOT, KTÓRY PŁAKAŁ
-
Bartosz Działoszyński - ROZMOWY LI
Opowiadania zagraniczne
-
Olga Gromyko - ŹLE SIĘ DZIEJE W PAŃSTWIE MAWEK
-
Wiera Szkolnikowa - WACHLARZ NAMIESTNICZKI