OPIS
Wstęp:
Złoto dla farciarzy
Rankingi i zestawienia, wszelkie podsumowania, przypominają mi dowcip. Dyrektor firmy przychodzi do kierownika kadr i pyta, czy są jakieś podania o pracę. Personalny wskazuje stertę CV na biurku. Dyrektor bierze w ręce trzy czwarte spiętrzonych papierów i wywala bez słowa do kosza. "Co pan robi, panie dyrektorze?" - pyta zaszokowany kierownik. "Pechowców nam nie potrzeba" - dyrektor odwraca się i wychodzi.
Pouczająca historia. Nikt nie zaprzeczy, że zwykle, prócz talentu i pracowitości - przydaje się szczypta fartu.
Jestem pewien, że "Droga" Cormacka McCarthy'ego to arcydzieło. Nie wydaje mi się też, by ktokolwiek mógł kwestionować wielkość ekranizacji "Władcy Pierścieni" Jacksona. W porządku. A co z twórcami pominiętymi w naszym "Topie Dekady"? Co z dziełami, o które wielu czytelników "NF" chciałoby się upomnieć? Nie ułatwię wam, nie podpowiem. Każdy sam musi rozstrzygnąć problem. Myślę jednak, że wyróżnieni, wskazani i docenieni mieli nie tylko geniusz. Łut szczęścia przydał się także. Pechowców nam nie potrzeba? W przypadku artystów i sztuki nie sposób tak wyrokować.
Nie znaczy to, proszę mnie dobrze zrozumieć, że bez sensu są tego typu zabawy. Przeciwnie. Nie tylko warto, ale nawet trzeba raz na te dziesięć lat kilka minut poświęcić ocenie dorobku w dziedzinie, która jest nam bliska. Zastanowić się, co jest trwałe, a co tylko robiło wrażenie. Ale ciesząc się ze zwycięzcami i gratulując im podium, warto wspomnieć jeszcze taką historię. Jedna z pierwszych olimpiad, Ateny. Wiwatujący tłum niesie mistrza zapasów. Trafiają na Diogenesa. Filozof wstrzymuje pochód. "A więc wygrałeś, mistrzu?" - pyta. "Tak" - odpowiada zapaśnik. "A lepsi od ciebie byli przeciwnicy, czy gorsi?" "Jasne, że gorsi - mistrz się obrusza. - Przecież ich pokonałem." Diogenes patrzy z politowaniem: "I z czego się cieszysz, ośle? Że pokonałeś słabszych?" Logika nie do pobicia. Cyniczna i sprawiedliwa.
Jakub Winiarski
ZAPOWIEDZI
Na dobry początek
Styczniowe premiery nie są może zbyt liczne, ale znajdzie się tu parę rzeczy godnych uwagi, z którymi dobrze zaczniemy nowy rok.
Wśród książek największe zainteresowanie wzbudza dwupak Paolo Bacigalupiego - autora obsypanego nagrodami w minionym roku. W jednym tomie znajdziemy jego zbiór opowiadań i powieść. Mniej mówi się o "Szaleństwie aniołów" Kate Griffin - tę powieść jako godną uwagi polecił mi Mike Carey, więc teraz ja, ufając w jego gust, przekazuję Wam tę rekomendację. Ponadto na półki trafi kolejna część "Pierścienia" Larry'ego Nivena oraz "Namiestniczka" Wiery Szkolnikowej, czyli czwarta już powieść z serii z rekomendacją NF.
Wśród komiksów asem jest kolejny tom "Żywych trupów". Pierwszy, krótki sezon serialu dobiegł końca, ale osiągnął takie wyniki oglądalności, że ciąg dalszy nastąpi bez wątpienia. Za to w dziale DVD posucha.
Ciekawie wygląda sytuacja w kinie, gdzie najwięcej rozrywki dostarczy nam pewnie "Zielony Szerszeń". Najpierw było to słuchowisko radiowe, później serial telewizyjny, który otworzył Bruce'owi Lee drogę do kariery. Gwiazdą nowego filmu będzie znany z "Bękartów wojny" Christopher Waltz.
Ostatnią ciekawą nowość znajdziemy w dziale gier. I nie chodzi tym razem o tytuł komputerowy, tylko o znakomitą planszówkę "Fury of Dracula", która wreszcie doczekała się polskiej edycji. Spędziłem nad nią z przyjaciółmi wiele godzin, przy pobrzmiewającej w tle ścieżce dźwiękowej Wojciecha Kilara i mogę Was zapewnić, że dostarcza świetnej zabawy.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Jerzy Rzymowski
KSIĄŻKI
-
Bacigalupi Paolo "Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć" - debiutancki zbiór opowiadań oraz nagrodzona Hugo, Nebulą i Locusem powieść jednego z najgorętszych pisarzy mijającej dekady.
-
Carey Jacqueline "Potomek Kusziela" - pierwsza część trylogii Imriel, kontynuacja Dziedzictwa Kusziela.
-
Fitzpatrick Becca "Crescendo" - kontynuacja bestsellerowego "Szeptem".
-
Griffin Kate "Szaleństwo Aniołów"
-
Harris Charlaine "Definitywnie martwy" - szósty już tom cyklu o perypetiach Sookie Stackhouse
-
Małecki Jakub "Dżozef" - intrygujące połączenie realizmu magicznego z powieścią dresiarską.
-
Niven Larry "Tron Pierścienia"
-
Niven Larry i Lerner Edward M. "Flota światów" - pierwszy tom prequelu do Pierścienia Larry'ego Nivena rozgrywający się na 200 lat przed odkryciem tytułowego artefaktu.
-
Senegal Patrick "Alicya" - filozoficzna przypowieść odnosząca Siudo "Alicji w krainie czarów" w formie powieści grozy.
-
Sorokin Władimir "Cukrowy Kreml"
-
Szkolnikowa Wiera "Namiestniczka"
KOMIKSY
-
antologia "Fantasy Komiks" #9 (1/2011)
-
antologia "Star Wars Komiks" #29 (1/2011)
-
Hino Matsuri "Vampire Knight #5" - manga
-
irkman Robert, Charcie Adlard "Żywe Trupy #12: Życie pośród nich"
GRY
-
Dead Space 2 (PC, PS3, X360) - kontynuacja wysoko ocenianego survival horroru studia Visceral Games z 2008 roku.
-
Dracula (planszówka) - osiem lat po wydarzeniach z książki Dracula szykuje srogą zemstę. Tylko współpracujący ze sobą gracze mogą go powstrzymać.
-
Mass Effect 2 (PS3)
-
Zagłada Atlantydy (planszówka) - w trakcie rozgrywki gracze wcielą się w przywódcę jednej z rodzin szlacheckich i spróbują zapewnić swemu rodowi jak najwięcej miejsc na statkach uciekających z ginącej Atlantydy.
KINO
-
7 I - Megamocny (reż. Tom McGrath i inni) - animacja w temacie superbohaterskim. Oobermind vs. Metro Man.
-
28 I - Green Hornet (reż. Michael Gondry) - remake popularnego serialu akcji z lat 70-tych, w którym gwiazdą był Bruce Lee.
-
Podróże Guliwera (reż. Rob Letterman) - uwspółcześniona ekranizacja słynnej powieści Jonathana Swifta z Jackiem Blackiem w roli głównej.
Recenzje
KSIĄŻKI
-
antologia Horyzonty wyobraźni
-
antologia Jedenaście pazurów
-
antologia Kroki w nieznane, red. Mirosław Obarski
-
Margaret Atwood, Rok potopu
-
Suzanne Collins, Kosogłos
-
Guillermo Del Toro, Chuck Hogan, Wirus
-
Marina i Siergiej Diaczenko, Odźwierny, Szrama, Następca, Awanturnik
-
Jacek Dukaj, Król Bólu
-
Robert Foryś, Sztejer
-
Peter F. Hamilton, Pustka: Sny
-
Charlaine Harris, Martwy jak zimny trup
-
Michelle Lovric, Córka Laguny
-
Haruki Murakami, 1Q84 t.1
-
Paul Murdin, Tajemnice Wszechświata
-
Naomi Novik, Języki węży
-
Sarah Prineas, Złodziej magii
-
Salman Rushdie, Luka i Ogień Życia
-
Paweł Siedlar, X3
-
Neil Stephenson, Cryptonomicon
-
Marcin Wełnicki, Śmiertelny bóg
-
Miroslaw amboch, Koniasz. Wilk Samotnik t.1
FILM
-
HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI: CZĘŚĆ 1 (Harry Potter and the Deathly Hollows: Part I). Reżyseria: Dawid Yates. Scenariusz: Steve Kloves. Zdjęcia: Eduardo Serra. Muzyka: Alexandre Desplat. Występują: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson. Wlk. Brytania / USA 2010.
-
ILUZJONISTA (L'Illusionniste). Reżyseria: Sylvain Chomet. Scenariusz: Sylvain Chomet, Jacques Tati. Muzyka: Sylvain Chomet. Francja, Wielka Brytania 2010.
-
SHELTER. Reżyseria: Björn Stein, Mans Marlind. Scenariusz: Michael Cooney. Zdjęcia: Linus Sandgren. Muzyka: John Frizzell. Występują: Julianne Moore, Jonathan Rhys Meyers, Jeffrey DeMunn, Frances Conroy, Brooklynn Proulx. Produkcja: USA 2009.
DVD
-
FLASH FORWARD - PRZEBŁYSK JUTRA. Twórcy serialu: Brannon Braga, David S. Goyer. Muzyka: Ramin Djawadi. Występują: Joseph Fiennes, John Cho, Sonya Walger. USA 2009.
-
GWIEZDNE WOJNY: WOJNY KLONÓW - SEZON 1 (Star Wars: The Clone Wars). Twórca serialu: George Lucas. Muzyka: Kevin Kiner. Głosów użyczyli: Matt Lanter, James Arnold Taylor, Ashley Eckstein. USA 2008.
KOMIKS
-
HECTOR UMBRA 1: DALEKO OD OSAKI.. HECTOR UMBRA 2: OBCY OBSZAR, PÓŁAUTOMATYCZNE SZALEŃSTWO. Scenariusz i rysunki: Uli Oesterle.
-
CZARNA MATERIA PREZENTUJE: KONSTRUKT #1. Scenariusz: Jakub Kiyuc. Rysunki: Jakub Kiyuc, Gośka Pomian.
Opowiadania polskie
-
Wojciech Zembaty - SIEDEM MILIARDÓW WYROKÓW
-
Adam Przechrzta - GAMBIT WIELOPOLSKIEGO
Opowiadania zagraniczne
-
Thomas Ziegler - CITY
-
Reinhard Kleindl - ZUPEŁNIE NORMALNY OBŁĘD
-
Petr Schink - TYLKO MUSZKA ZŁOTA