OPIS
Magda Gacyk
DYSTOPIA BEZ PRZYPADKU
Na ekranie komputera wiadomości. Wojna w Ukrainie, działania zbrojne na Zachodnim Brzegu, spiskowe teorie kandydata na prezydenta USA Roberta F. Kennedy Juniora, „wampirze” ryby w Wielkich Jeziorach, światowa premiera powieści zakotwiczonej w uniwersum „Cyberpunka 2077” jednocześnie w Nowym Jorku, Londynie i Warszawie…
I potem ten news…
Tomasz Socha
CZŁOWIEK 2.0
Lubię swoją niepełnosprawność. Jednak czy nie zechciałbym z niej zrezygnować lub ją zmniejszyć, gdybym miał taką możliwość? Przecież czasem tak męczy... Żyjąc w świecie z niektórych dzieł science fiction, mógłbym to zrobić. Czy zamieniłbym swoje nogi na bioniczne?
Jacek Inglot
APOKALIPSA INTELEKTU
Rodzaj ludzki wszedł w ślepy zaułek (…) biometrycy wykazywali z uporem i nieodpartą logiką, że odsetek ludzi o umysłowości niżej przeciętnej wzrasta, o umysłowości przeciętnej zaś i ponad przeciętną – maleje, przy czym proces ten odbywa się w postępie geometrycznym – pisał Cyril M. Kornbluth w klasycznym opowiadaniu „Czarna walizeczka” (1950), opisując stan ludzkości w XXV wieku. Wiele wskazuje na to, że przepowiednia starego mistrza science fiction właśnie zaczęła się wypełniać. Pojawia się zbyt dużo sygnałów, ostrzegających, że z gatunkiem homo sapiens sapiens nie jest najlepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o to podwójne sapiens.
Witold Vargas
FUGAS ŁASUCH
Kolejną barwną postacią diabelskiej czeredy jest Fugas ‒ uosobienie ludzkiego obżarstwa. Można powiedzieć, że to ten skurczybyk, który utrudnia nam dotrzymanie reżimu diety. Faktem jest, że każdy, kto chciałby jeść mniej niż rzeczywiście je, ma już za życia przedsmak piekła.
Aleksandra Klęczar
BOSKIE CIAŁA
Mitycznym herosom też zdarzały się modyfikacje, pozwalające na uzyskanie przewagi w walce lub w życiu, choć, nie oszukujmy się, o wirtualu to oni raczej nie słyszeli. Zazwyczaj mityczni herosi zawdzięczali zmiany nie technologii tylko interwencjom bogów, którzy, no cóż, zwykle starali się w ten sposób załagodzić skutki jakiego głupstwa, podłości lub przestępstwa, którego sami się dopuścili.
Ponadto w numerze:
- wywiady z obsadą serialu „Wiedźmin” i twórcami serii komiksowej „Świat Akwilonu”;
- opowiadania m.in. Petera Wattsa i Laviego Tidhara;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.