OPIS
Aleksandra Klęczar
POJMOWANIE KONSEKWENCJI
Choć może się zdawać, że tematyka ekologiczna w fantastyce jest domeną ostatnich lat, w rzeczywistości motywy związane z ochroną przyrody i ekologią były w SF i fantasy obecne od dawna.
Krzysztof Pielaszek
KOMIKS W OBRONIE PRZYRODY
Komiks proekologiczny może kojarzyć się z czymś dość siermiężnym, tworzonym pod dyktat konkretnych instytucji. Często tak jednak nie jest, a mnogość spojrzeń na tematykę ochrony przyrody może naprawdę zaskoczyć.
Aleksandra Mochocka
BACIGALUPI DLA POCZĄTKUJĄCYCH I ZAAWANSOWANYCH
Skutecznie wprowadzona innowacja staje się formułą, powielaną i modyfikowaną w kolejnych utworach. Stąd możemy już przejść do biopunku, podgatunku science fiction, w którym porusza się Paolo Bacigalupi.
Marcin Kończewski
BAT-SYGNAŁ SWOICH CZASÓW
Nadchodzący film Matta Reevesa jest szumnie zapowiadany jako najlepsza produkcja o przygodach Człowieka-Nietoperza. Historia jego ekranowych wcieleń udowadnia jednak, że wykreowanie Batmana „dla każdego” graniczy z niemożliwością. Jak zmieniał się filmowy/serialowy Bruce Wayne na przestrzeni lat?
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
CZY W WASZYM KRAJU SĄ MĘŻCZYŹNI
czyli zapomniane pisarki z lamusa, cz. 4
Dotychczas w naszym lamusowym cyklu poświęconym zapomnianym pisarkom prezentowaliśmy twórczość niedostępną po polsku. „Mizora” Mary E. Bradley Lane to wyjątek od tej reguły.
Tymoteusz Wronka
POSZUKIWACZ WŁASNEJ DROGI
Robert McCammon jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców horroru z okresu jego największych triumfów w latach 80. ubiegłego wieku. Przypinanie mu łatki „kolejnego Kinga” byłoby krzywdzące, gdyż w twórczości nie ograniczał się do jednego, konkretnego gatunku. I nadal tego nie robi.
Ponadto w numerze:
– opowiadania m.in. Richa Larsona i Błażeja Jaworowskiego;
– wywiad z Magdaleną Kubasiewicz;
– nowe przygody Lila i Puta;
– gorąca promocja prenumeraty;
– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.