OPIS
Wołodymyr Arienew, Michajło Nazarienko
BIAŁY KWIAT NA STARYM DRZEWIE
Krótki przewodnik po współczesnej fantastyce ukraińskiej
Numenor, jak wiadomo, zatonął – tak, jak zniknęła w ogniu najazdu Ruś Kijowska. Każda z tych krain pozostawiła jednak po sobie spuściznę i spadkobierców. Potomkowie Numenoru założyli Arnor i Gondor, potomkowie Rusi Kijowskiej zamieszkują dzisiejszą Ukrainę. I rzecz nie tylko w geografii, lecz również w spuściźnie kulturalnej, do której powraca i odwołuje się współczesna Ukraina. Z tej samej spuścizny wyrasta również współczesna fantastyka ukraińska.
Joanna Kułakowska
KREMLOWSKA UTOPIA
Do ulubionych książek przywódcy należy wydana w 2006 r. powieść fantastyczna Michaiła Juriewa, której tytuł w języku polskim brzmi "Trzecie Imperium. Rosja, która powinna być". Utwór ten zawiera swoisty scenariusz polityczny dla Rosji – miał być reklamowany jako proroczy plan do wdrożenia przez rosyjskie elity.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
MOJEJ SŁONECZNEJ UKRAINIE
Literatura science fiction powstająca w języku ukraińskim przed II wojną światową jest znana w Polsce (i ogólniej na Zachodzie) tylko bardzo wąskiemu gronu akademickiemu.
Aleksandra Klęczar
WIECZNOŚĆ MITU
Ogromnej części odbiorców nazwa "Wyspa Węży" do niedawna nic nie mówiła. Wyjątkiem byli specjaliści zajmujący się archeologią i mitologią starożytnej Grecji – dla nich to miejsce zawsze było znaczącym punktem na mapie przeszłości. Nosiło wtedy jedną z dwóch nazw: Leuke, Biała Wyspa albo inaczej – Wyspa Achillesa.
Piotr Gociek
PRZYSZŁOŚĆ CZŁOWIEKA PRACY
Fantastyka od zarania gatunku porusza temat pracy, antycypując zagadnienia i problemy, z którymi nieustannie mierzą się socjologowie, ekonomiści i politycy.
Witold Vargas
BOGUNKI ZNAD BUGA
Bug jest rzeką niebezpieczną. Nie tylko dlatego, że spory jej odcinek stanowi granicę między nami a Białorusią, z którą stosunki dyplomatyczne utrzymujemy w temperaturze rzecznej wody. Groza tego akwenu bierze się też z jego wartkiego nurtu, pełnego zakrętów, wirów i progów, ale przede wszystkim jej przyczyną są licznie mieszkające tu bogunki.
Ponadto w numerze:
– opowiadania m.in. Jeffreya Forda, Wołodymyra Areniewa i Krystyny Chodorowskiej;
– wywiady z duetem Daniels i Piotrem Derkaczem;
– kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
– ogłoszenie konkursu literackiego;
– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.