OPIS
GOTOWANIE ŻABY
Na ekrany kin wszedł właśnie „Kosogłos” na podstawie powieści Suzanne Collins. Ogromna popularność dystopijnej literatury wśród młodzieży ma w sobie coś znaczącego. Bo przecież to właśnie młodzi ludzie są szczególnie wyczuleni na trendy; najszybciej na nie reagują. Może zatem intuicyjnie czują, że otaczająca nas rzeczywistość coraz bardziej upodabnia się do antyutopijnych wizji i sięgają po książki, które pomagają im dookreślić instynktowne obawy.
Tuż przed rozpoczęciem pisania tego wstępniaka przeczytałem artykuł o planach brytyjskich torysów odnośnie wprowadzenia tzw. Extremism Disruption Orders – przepisów, na mocy których osoby uznane za ekstremistów zostałyby sądownie pozbawione prawa do publicznego wyrażania poglądów: począwszy od obecności w mediach, przez organizowanie manifestacji, aż po wpisy na Facebooku czy Twitterze. Przy czym pod „ekstremistów” w definicji proponowanych przepisów, w zależności od potrzeby chwili, równie skutecznie można by podciągnąć zarówno np. ludzi protestujących przeciw małżeństwom jednopłciowym, jak krytyków wdrażania w Wielkiej Brytanii reguł szariatu. Co więcej, zakazy miałyby obejmować również osoby, które szerzą nienawiść, ale nie łamią żadnych praw.
Jest takie powiedzenie: „Powoli gotuje się żabę”. Gdyby wrzucić ją do gorącej wody, natychmiast by wyskoczyła, zatem wrzuca się do zimnej, a następnie stopniowo podnosi się temperaturę, żeby nie zorientowała się, aż będzie za późno. My również – w skali kraju, Europy i całego globu – jesteśmy takimi powoli gotowanymi żabami. Gdyby ograniczenia naszych praw dokonywały się gwałtownie, wzbudziłyby falę protestów, ale proces rozciągnięty jest na lata, często pod pretekstem dbania o nasze dobro, zdrowie i bezpieczeństwo. Stąd nasz okładkowy temat, który staje się coraz bardziej… gorący.
Zapraszam do lektury i życzę wszystkim Wesołych Świąt!
Jerzy Rzymowski
W grudniowym numerze "Nowej Fantastyki" coś dla każdego:
Adam Rotter, Karolina Cisowska TWOJA UTOPIA MOIM WIĘZIENIEM
Choć istnieje wiele wizji negatywnych skutków dążenia do stworzenia raju na ziemi, nie ma porozumienia w kwestii tego, co właściwie może nas pozbawić wolności, indywidualności i człowieczeństwa. Polem dyskusji pozostaje literatura fantastyczna.
Robert Skowroński DEMONTAŻ MECHANICZNEJ POMARAŃCZY
Film potępiony w Wielkiej Brytanii za, jak uważano, nawoływanie do wstępowania do młodzieżowych gangów i szerzenie, tak jak bohaterowie dzieła, „ultraprzemocy”. Stanley Kubrick wstrząśnięty oskarżeniami rzucanymi w stronę „Mechanicznej pomarańczy” postanowił wycofać obraz z tamtejszej dystrybucji.
Wawrzyniec Podrzucki WSZYSTKIE STWORZENIA MĄDRE I GŁUPIE
Idea „uczłowieczania” zwierząt nie jest w fantastyce naukowej niczym nowym. Wziął ją na warsztat już H.G. Wells w „Wyspie doktora Moreau”, potem był zbiór opowiadań „Miasto” Clifforda Simaka, „Planeta małp” Pierre'a Boulle’a i wreszcie opus magnum Davida Brina, czyli cykl o Wspomaganych, bo tak z angielskiego na polski przetłumaczono „uplifted”.
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz ŚPIĄCZKA Z LAMUSA
Właśnie mija sto lat od pojawienia się tajemniczej choroby, która szalała przez kilka lat, zarażając tysiące ludzi, po czym równie tajemniczo zniknęła, zostawiając po sobie ślad w publikacjach medycznych i kulturze popularnej.
Marek Grzywacz FANTASTYCZNY ŚWIAT – KUBA
Kuba to kraj specyficzny w pejzażu karaibskim i w kontekście całej Ameryki Łacińskiej. Jest znana jako relikt czasów zimnej wojny, a reżim Castro uwarunkował względną izolację państwa. A jak wpłynęło to na fantastykę?
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Bartosza Działoszyńskiego, Pawła Palińskiego i Piotra Rogoży
- promocja prenumeraty
- felietony, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje.
- spis treści rocznika 2014
Spis treści NF 12/2014
PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
4 TWOJA UTOPIA MOIM WIĘZIENIEM Adam Rotter, Karolina Cisowska
8 DEMONTAŻ MECHANICZNEJ POMARAŃCZY Robert Skowroński
10 WSZYSTKIE STWORZENIA MĄDRE I GŁ UPIE Wawrzyniec Podrzucki
12 ŚPIĄCZKA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
14 FANTASTYCZNY ŚWIAT: KUBA Marek Grzywacz
63 TRUST MÓZGÓW CZ . 3 Maciej Parowski
72 TWARZE, WIELE TWARZY Rafał Kosik
76 SPIS TREŚCI ROCZNIK A 2014
78 W KRAINIE MORDERCZYCH ZAWIŁOŚCI Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
17 WIARA. OPOWIADANIE BIZANTYŃSKIE Bartosz Działoszyński
33 RADOŚĆ Paweł Paliński
37 KRÓL Piotr Rogoża
PROZA ZAGRANICZNA
40 BOHATER Z FIVE POINTS Alan Gratz
54 CEGŁY, PATYKI, SŁOMA Gwyneth Jones
RECENZJE
66 KSIĄŻKI 71 FILM 74 KOMIKS 75 GRA