OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Tak więc mamy co chcieliśmy - już definitywny, dynamicznie rozwijający się urodzaj komiksów w Polsce. I to jakich! Sin City, Batman DKR, Pielgrzym, albumy Bilala, nie mówiąc o kontynuacjach klasyków oraz wznowieniach i nowych albumach polskich twórców. Muza po komiksach z kpt. Klossem wydaje serie o kpt. Żbiku, autorzy Funky'ego Kovala zapowiadają jego nowe przygody. A są już i pastisze klasyków (vide: tribute to kpt. Żbik). W Polsce ma się ukazać w tym roku około 200 nowych tytułów komiksowych. Po Chmielewskim (poniekąd także w wersji animowanej) i Chriście (ożywają znów plany filmu z Kajkiem i Kokoszem) czas na powrót kolejnego klasyka - Tadeusza Baranowskiego. Jego znakomite komiksy są już obecne na stronach internetowych i w mniejszych magazynach. Teraz twórca podpisał umowę z Egmontem i zapewne jesienią ujrzymy album z Orientmanem. A potem może z Praktycznym Panem, Slurpem i Burpem, Profesorkiem Nerwosolkiem i Entomologią, z Kudlaczkiem i Bąbelkiem... Na razie wszyscy ci herosi komiksowego universum Baranowskiego zgodzili się wystąpić w tym (a może i w następnych) numerze AQQ, a sam mistrz opowiedział nam wiele o sobie i swoich nie tylko komiksowych pasjach.
Wiosna była też bardzo atrakcyjna w dziedzinie przeróżnych imprez komiksowych z tą największą - Warszawskimi Spotkaniami Komiksowymi - i z tą najbardziej elitarną - D'Arcy komiks - na czele. Obie, choć z różnych powodów, powzięły ambitny zamiar wyprowadzenia komiksu poza getto jego twórców i zwolenników. Do tego jeszcze Amber z komiksami SF i fantasy w twardych oprawach. To otwarcie komiksu na Polskę odbywa się przy zwiększonym zainteresowaniu mediów (vide: magazyn Gazety Wyborczej), co może dobrze wróżyć na przyszłość.
Komiks stał się widoczny. Kolejni wydawcy próbują wziąć len rynek szturmem. Poznański Podsiedlik, Kaniowski i S-ka wydał kolejne tomy Yakari i szykuje się do publikacji Więźnia. W planach miał także Kica Przystojniaka i komiksy Baranowskiego, ale na razie nic z tego nie wyszło. Moim zdaniem edytorzy, którzy zdecydują się zainwestować teraz w pewne wartościowe i popularne komiksy, w niedalekiej przyszłości będą czerpać z tych posunięć poważne korzyści. A dochodzą informacje, że za granicą brak już licencji dla wydawców z Polski na wartościowsze tytuły. Niewiarygodne? Może...
W powodzi kolorowych albumów wydawanych przez mocniejszych ekonomicznie edytorów kryzys przeżywają magazyny komiksowe. Czyżby groziły nam analogie z Francją? Tam też ukazywało się mnóstwo albumów, ale poupadały magazyny.
W AQQ poza Baranowskim ostatni odcinek Pifitiady Igora Baranka (są plany wydania tego dziełka w albumie), szorty Rebelki i Cabały, wraca Więzień, kilku udanych debiutantów, mnóstwo zdjęć, relacji z imprez, recenzji, artykułów.
Witold Tkaczyk
Komiksy w numerze:
- Slurp i Burp
sc. i rys. Radeusz Baranowski
- Więzień
sc. i rys. Jarosław Żukowski
- Les Miserables
sc. i rys. Jakub Rebelka
- Weź mnie
sc. i rys. Nikodem Cabała
- Dramat z czasów inkwizycji
sc. i rys. Rafał Joszko
- Pifitiada
odc.6 sc. i rys. Igor Baranko
- Draczna kula
sc. i rys. Tadeusz Baranowski
- Wirus pozaziemski
sc. i rys. Tadeusz Baranowski
- Sherlock Holmes
i dr Watson na emeryturze sc. Igor Goliński, rys. Kazimierz Perkowski
- Kontrola drogowa
sc. i rys. Ilshat Valinurow
Ponadto
-
Zaproponowano mi rysowanie... mangi - z Tadeuszem Baranowskim rozmawia Witold Tkaczyk
-
Anatomia komiksu według Birka, cz.1
-
Informacje krajowe
-
Imprezy
-
Relacje z WSK 2, Międzynarodowych Targów Książki, D'Arcy komiks, Papcio w KFC
-
Witold Tkaczyk - Podsiedlika przygoda z komiksami
-
Marcin Herman - Partia szachów
-
Witold Tkaczyk - Rysownik i gawędziarz ( wspomnienie o Szymonie Kobylińskim)
-
Tomasz Krasnowolski - Martwe kadry
-
Tytusomania
-
Przemysław Zyzek - Amsterdam komiksowy
-
Regulamin konkursu Łódź 2002
-
Dymki Marciniaka
-
Informacje zagraniczne
-
Listy
-
Debiuty pod lupą
-
Recenzje