OPIS
Pastisz Ozgi dokonany przez Bendziechę, shorty Łukowskiego i Śledzia, komiks Prosiaka, kolejny odcinek Tomaszewskiego i Wojtyszki o filozofach, Nawrot i jego Cienki Bolek oraz dokończenie pierwszej części przygód dzielnych Wikingów Igora Baranko to komiksowe przeboje numeru. A w części pisanej rozmowa ze Śledziem i z Januszem Christą, recenzja książki Komiks i okolice kina Jerzego Szyłaka, informacje o filmach kręconych w Hollywood na podstawie komiksów, relacje z imprez, recenzje, debiuty, felietony, mnóstwo informacji.
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Tak, tak, to już dwudziesty numer AQQ. Człowiek się ani nie obejrzał i jakoś tak zleciało. Pismo stale się rozwija. Numer 19 szeroko rozlał się po kraju poprzez sieć salonów Empiku, a jego sprzedaż okazała się tak dobra, iż dystrybutor zamówił więcej egzemplarzy nowego numeru. Efektem jest zwiększenie nakładu. Otrzymałem też dużo entuzjastycznych telefonów i listów (zresztą głównie e-mailowych). Najbardziej wyposzczeni brakiem AQQ okazali się mieszkańcy Wrocławia. To właśnie oni zamówili największą ilość numerów archiwalnych i wyrażali ogromną radość, że mogą teraz pismo nabyć bez zbędnych korowodów. Chciałem wyjaśnić, że kilka lat temu AQQ było obecne w księgarni Wydawnictwa Dolnośląskiego na ul. Świdnickiej. Sprzedały się wtedy wszystkie numery AQQ nr 10, po czym wydawnictwo ... zrezygnowało z zamawiania magazynu.
Równie zaciekawieni AQQ są mieszkańcy Bielska – Białej, którzy w tamtejszej księgarni „Klimczok” wykupili kilka kolejnych dostaw pisma. Wielu komiksowych zapaleńców mieszka w stolicy, mamy też miłe sygnały z Trójmiasta. Czytelnicy (i oglądacze), którzy po raz pierwszy stykają się z AQQ podkreślają, że brakowało im takiego magazynu komiksowego, który pokazywałby nowych twórców krajowych, a do tego publikował teksty krytyczne, recenzje, wywiady, informacje.
Odbiorcy AQQ to specjalny rodzaj miłośników komiksu, ci może najbardziej wartościowi, ciekawi, poszukujący, nie uciekający przed trudniejszymi komiksami, dłuższymi tekstami. A i wytrwali w poszukiwaniu magazynu, co do dzisiaj nie jest zadaniem prostym. I o ile mieszkający w większych miastach mogą już do AQQ dotrzeć bez większych przeszkód, to wszyscy ci, którzy żyją w mniejszych miejscowościach, bądź na wsi – a to wcale pokaźna grupa naszych najwierniejszych czytelników – mają wciąż ten dostęp utrudniony. Wobec tego ostatnio byli oni bezpośrednio informowani o ukazywaniu się nowych numerów. I dało to znakomity efekt. Plonem wysłania kilkuset kart z informacją o AQQ nr 19 i 20 było mnóstwo odpowiedzi i zamówień. Jak zaznaczyłem w tych ulotkach i teraz potwierdzam na łamach – jest to wstęp do stworzenia czegoś w rodzaju klubu AQQ, w którym jego członkowie będą informowani na bieżąco o poczynaniach magazynu i otrzymają korzystne zniżki przy jego prenumeracie oraz zakupie innych wydawnictw związanych z AQQ, które cały czas leżą w polu zainteresowania wydawcy.
A więc nieco szybciej niż to drzewiej bywało AQQ idzie naprzód, czego dowodem jest ten numer, pojawiający się wkrótce po poprzednim. I niech was nie martwi nieco mniejsza objętość – w sumie w tym roku ilość stron magazynu będzie rekordowo duża. A o ile jeszcze zdobędziemy reklamodawców, to wzrośnie nakład AQQ i spadnie jego cena. Trzymajcie kciuki za te plany.
W tym numerze wielu znanych z naszych łamów autorów przedstawia swoje krótkie komiksy. Są tu i Prosiak, i Tomaszewski, i Żukowski, i Śledziu, Nawrot i Tołysz z Cabańskim, Weigt, a także nowe nazwisko a AQQ – Juliusz Pyrta. Po raz pierwszy także komiks – pastisz. Co wy na to? Kończymy też historię o Wikingach Igora Baranko, ale bez paniki, pojawią się następne prace tego twórcy. Komiksy są krótkie i lekkie, takie bardziej wakacyjne, a i teksty mamy też luźniejsze i w zmniejszonej dawce. Polecam wywiad z Michałem „Śledziem” Śledzińskim – mózgiem „Produktu” oraz relację z Bydgoszczy, come back Janusza Christy, recenzję nowej książki Jerzego Szyłaka, nowinki zagraniczne i krajowe oraz wszystko to co zwykle. Życzę przyjemnego – wakacyjnego – odbioru.
Witold Tkaczyk
Komiksy w numerze:
-
1997 Józef Bendziecha
(pastisz prac Jerzego Ozgi i Radosława Kleczyńskiego: 1954-Historia fikcyjna i Pływak)
-
Jaki stąd wniosek
sc. i rys. Krzysztof Owedyk
-
Kolekcja
sc. i rys. Janusz Pyrta
-
Ogień
sc. Piotr Tołysz, rys. Marcin Cabański
-
Niedźwiadek
sc. i rys. Michał Śledziński
-
Więzień
sc. i rys. Jarosław Żukowski
-
Z cyklu K-MIX z filozofią: Wittgenstein
sc. Maciej Wojtyszko, rys. Tomasz Tomaszewski
-
Cienki Bolek Epizod III: Kto rano wstaje tego pęcherz ciśnie
sc. i rys. Wojtek Nawrot
-
Źródło
sc. i rys. Grzegorz Weigt
-
Skaggy Zatracony
cz.1 odc.3 sc. i rys. Igor Baranko
Ponadto
-
Informacje krajowe
-
Produkt z Azbestu (rozmowa z Michałem Śledzińskim)
-
Klasyk jak debiutant (rozmowa z Januszem Christą)
-
Relacje z imprez
-
Witold Tkaczyk - Bilet na komiks
-
Radek Lipowy - Casus Wajdy
-
Recenzje
-
Waldemar Jeziorski - Plastikowy garnitur sławy
-
Informacje zagraniczne
-
Recenzje
-
Debiuty pod lupą