OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Komiksowy pociąg mknie dalej po polskiej krainie nie zatrzymywany przez nikogo, a czytelnicy spierają się tylko w kwestiach czy wydaje się za dużo, czy za mało komiksów i czy są one za drogie, czy nie. Krytycy podnoszą problem „pozornej obfitości” komiksu w Polsce, narzekając na zbyt małą ilość dobrych krajowych produkcji. Tymczasem komiks w Polsce wkracza śmielej nie tylko do księgarń i hurtowni książek, ale i na salony. Do prestiżowej, aczkolwiek specyficznej nagrody programu telewizyjnego o kulturze „Pegaz” zostało nominowane „Mikropolis”. Wygrał Sasnal i jego parakomiksowa twórczość odnosząca się do współczesności. W Krakowie poraz drugi wręczono polską Alph-art., wybierając laureata z komiksów tyle ciekawych, co ambitnych. Ulubieńcem mediów stał się Krzysztof Ostrowski, twórca komiksów, projektant mody, muzyk. W Warszawie promowano hucznie kolejny come-back Kajka i Kokosza. W Angouleme tryumfował „Jimmy Corrigan” oraz twórczość Loisela. Internetowe serwisy informacyjne codziennie podają jakieś nowe wieści z komiksowego świata, przy czym liczba informacji z kraju jest na tych stronach coraz większa.
Do tej puli AQQ dokłada się nowym numerem, rozstrzygnięciem konkursu komiksowego i początkiem wydarzeń mających zaznaczyć dziesięcioletnią już obecność pisma na polskiej scenie komiksowej. Być może wokół tej rocznicy uda się stworzyć kilka znaczących wydarzeń kulturalnych.
Ale do jubileuszowego numeru pozostało jeszcze trochę czasu, warto więc poznać zawartość tego wydania. Komiksy Jedynaka, Cabały, Miedzińskiego, Dąbrowskiego, Mroza zapewniają dobrą rozrywkę, a materiały publicystyczne poszerzają naszą wiedzę o komiksowym świecie. AQQ rozmawia z Przemysławem Wróblem, założycielem wydawnictwa „Mandragora”, które mimo młodego wieku zdołało wyrobić już sobie przednią markę. Przedstawiamy też sylwetki kilku komiksowych herosów (Tintin, Hellboy), piszemy i Neilu Gaimanie, który w maju zagości w Polsce. Nie zabrakło obszernej relacji z Angouleme i podsumowań ubiegłego roku na różnych rynkach. Recenzje, informacje, relacje dopełniają zawartość tego AQQ. Miłego oglądania i lektury.
Witold Tkaczyk
Komiksy w numerze:
-
Kiedy spadnie deszcz sc. Ania, rys. Paweł Miedziński
-
Dick Waste 2100 sc. i rys. Nikodem Cabała
-
El Nino sc. i rys. Wojciech Jedynak
-
Likwidator - Co ma wisieć nie utonie sc. i rys. Ryszard Dąbrowski
-
Wywiad z kostuchą tekst i rys. Rafał Mróz
-
Magia siarki sc. i rys. Tomasz Wołoszyn
-
Mikołaj Kopernik czyli fragment historii alternatywnej sc. Tomasz Marciniak, rys. Marcin Simiński
-
Miktoriusz sc. Tomasz Marciniak, rys. Michał Śledziński
-
Sherlock Holmes i dr Watson na emeryturze sc. Igor Goliński, rys. Kazimierz Perkowski
Ponadto
-
Anatomia komiksu według Birka
-
Informacje krajowe
-
Chcę zarabiać na komiksie - rozmowa z Przemysławem Wróblem założycielem "Mandragory"
-
Tomasz Nowak - Nowi gracze kontra starzy wyjadacze
-
Imprezy
-
Arkadiusz Florek - Rysownicy, komiksy i ich bohaterowie cz.2
-
Bartosz Kurc - Ładny komiks Sasnala
-
Dominik Szcześniak - Komiks wchodzi na salony
-
Magdalena Rabizo-Birek - Dyplomatyczna gala i rekordy (relacja z XXX Międzynarodowego
-
esiwalu Komiksu w Angouleme
-
Dominik Szcześniak - Przepastna skarbnica pomysłów (o Neilu Gaimanie)
-
Witold Tkaczyk - Reporter Tintin
-
Dominik Szcześniak - Dziesięć lat potwornego Mike`a
-
Dymki Marciniaka
-
Dominik Szcześniak - Bohater mityczny a bohater komiksowy
-
Podsumowanie 2002 - Frankofonia
-
Recenzje