OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Zaprawdę miłośnicy komiksu nie mogą narzekać na brak atrakcji w pierwszych miesiącach tego roku. Dopisały zarówno imprezy (Warszawskie Spotkania Komiksowe, dwie imprezy w Rzeszowie, dwie w Gdańsku, targi komiksu w Łodzi, wizyta Zbigniewa Kasprzaka), jak i wydania nowych tytułów, w tym najbardziej sensacyjne wydarzenie, a mianowicie publikacja polskiego tłumaczenia pierwszej części komiksu Arta Spiegelmana „Maus”. Nie mniej doniosłym faktem, choć zupełnie z innych powodów, stała się edycja zebrana komiksu Janusza Christy „Kajtek i Koko w kosmosie”. A jeszcze innego rodzaju doznania przynoszą najnowsze książki Jerzego Szyłaka. O wszystkich tych wydarzeniach obszernie donosimy na łamach tego numeru w relacjach, komentarzach, recenzjach i wywiadach.
Komiks jest więc nadal na fali. Dzięki wspomnianym wydarzeniom interesują się nim media, co przekłada się na ilość sprzedanych egzemplarzy. Oczywiście nie oznacza to jeszcze komiksowego raju w Polsce. To są zaledwie jaskółki, jednak popularność tego gatunku powoli, ale zwyżkuje. Chodzi mi o komiks dla dorosłych, bo obrazkowe magazyny i książeczki dla dzieci radzą sobie na polskim rynku wydawniczym całkiem nieźle od kilku lat.
Kolorowe strony KOMIXORAMY w AQQ zostały przyjęte przez czytelników entuzjastycznie, podobnie jak plakat z Jeżem Jerzym. Tym bardziej nam miło, że twórcy tej postaci i plakatu dla AQQ są obecnie chyba najpopularniejszymi komiksiarzami w Polsce. Wszakże ich „Tymek i Mistrz” ukazujący się na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” „Komiksowo” publikowany jest w, bagatela, 800 tys. egzemplarzy co tydzień.
AQQ idzie za ciosem i w tym numerze oferuje kolejne kolorowe strony ze znakomitą serią Mikropolis oraz ze znanym już czytelnikom Oskarem, który nabrał nie tylko kolorów, ale też on i jego przyjaciele występują w tym wydaniu AQQ na kolorowym plakacie.
W części czarno-białej również nie brak atrakcji. Proszę zwrócić uwagę na debiutującego nowelką „Tryumf Zawiszy Czarnego” Antoniego Serkowskiego czy na zabawny kawałek „Nietypowa robota” Długosza i Jasińskiego. Raduje oczy fragment słynnego „Praktycznego Pana” Tadeusza Baranowskiego oraz tradycyjne już szorty o Więźniu. No i ciąg dalszy perypetii Pifita Igora Baranko.
Przypominam o trwającym konkursie AQQ, ESENSJI i SCIENCE FICTION „2001: Odyseja Komiksowa” (uwaga! – wzrosły nagrody!) oraz o lipcowych (145 – 20) warsztatach komiksowych na zamku w Bytowie. Szczegóły znajdziecie na stronie obok. Trwają też inne konkursy, w tym także doroczny łódzki, którego regulamin publikujemy.
Miłej lektury i oglądania! Z tymi, z którymi nie zobaczymy się w Bytowie, na pewno zobaczymy się po wakacjach przy okazji kolejnego AQQ.
Witold Tkaczyk
Komiksy w numerze:
-
Triumf Zawiszy Czarnego sc. i rys. Antoni Serkowski
-
Bagna Larkadii sc. Arur Wosinek, rys. Zbigniew Larwa
-
Leon Zawodowiec sc. i rys. Nikodem Cabała
-
Więzień sc. i rys. Jarosław Żukowski
-
Nietypowa robbota sc. Artur Długosz, rys. Aleksander Jasiński
-
Mikropolis sc. Dennis Wojda, rys. Krzysztof Gawronkiewicz
-
Oskar Zegarek Eriksona sc. Benedykt Szneider, rys. Jakub Rebelka
-
Porady Praktycznego Pana sc. i rys. Tadeusz Baranowski
-
Pifitiada odc.4 sc. i rys. Igor Baranko
Ponadto
-
Informacje krajowe
-
Relacje z imprez
-
Marek Orciuch - Batman zostanie w Europie
-
Krzysztof Janicz - Na początku był kisiel (Triumfalny powrót Mistrza Christy)
-
Witold Tkaczyk - Myszy, koty i świnie (prawie wszystko o Mausie)
-
Krzysztof Skrzypczyk - Socjologia komiksu
-
Informacje zagraniczne
-
Recenzje
-
Debiuty pod lupą