OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Tak to doszliśmy w AQQ do wydania 25 numeru. Ten mały jubileusz skłania do kilku refleksji. Po pierwsze AQQ jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się magazynem komiksowym spośród tych o nakładach oscylujących od 1 do 2 tyS. Po drugie jest postrzegane jako pismo wiarygodne, rzetelne, profesjonalne. Czytelnicy zwracają uwagę na ogrom informacji, relacji, analiz, tekstów krytycznych, historycznych i recenzji. Młodzi twórcy chętnie nadsyłają nam swoje prace, co jest dowodem dużego zaufania. Lepsze prace mają szansę na w miarę szybką publikację. Ale i uznani autorzy chętnie publikują na łamach AQQ. Z tego jesteśmy dumni. O ile część publicystyczna nie wywołuje polemik co do jej jakości, o tyle część komiksowa oceniana jest bardzo różnie. Zdarzają się ostre krytyki materiału komiksowego, szczególnie dotyczące młodszych twórców. Ale trudno je uznać za zupełnie obiektywne, gdyż w większości pochodzą od innych młodych twórców, zawiedzionych w swoich nadziejach na publikację. Linia programowa AQQ dopuszcza drukowanie nawet dość przeciętnych komiksów, w których obserwujemy jakieś ciekawsze elementy, nawet gdy całościowo nie są to próby najwyższych lotów, ale nigdy nie takich, które zawierałyby poważne błędy warsztatowe. Poniżej tego poziomu AQQ nie zejdzie.
Dobrym, acz kosztownym pomysłem, okazało się stale wprowadzenie kolorowego plakatu oraz kolorowej wkładki ,,KOMIXORAMA". Ta ostatnia nadal jest przewidziana jako osobny tytuł, pod egidą współwydawania jej z większym i bogatszym edytorem.
Nie wiem jak długo AQQ utrzyma obecną formę. Elementy recesji na rynku wydawniczym są dość widoczne i być może w związku z tym nastąpią pewne zmiany w objętości i formie magazynu. Mniejszych wydawnictw nie stać na długie inwestowanie, żyją praktycznie z numeru na numer. Aby utrzymać tytuł należy poczynić pewne oszczędności. Ale o tym szczegółowo w następnym AQQ.
A w tym numerze jeszcze więcej koloru, aż dwa plakaty, więcej stron. Zapraszamy do zabawy przy parodii Wiedźmina i superbohaterów, przy perypetiach Kica Przystojniaka i Zero, przy komiksie o starciu człowieka z robotem. Ten ostatni to efekt rozstrzygnięcia konkursu AQQ, ESENSJI i SCIENCE FICTION "2001: Odyseja komiksowa". Nie zabrakło i kolejnego odcinka "Pifiliady", mnóstwa informacji, relacji, recenzji. Szczególnie zachęcam do obejrzenia profesjonalnych prac Jerzego Ozgi i przeczytania wywiadu z jednym z młodszych mistrzów polskiego komiksu. A miło mi dodać, że Zin Zin Press wydało właśnie z okazji swego jubileuszu 8 lat i 25-ciu numerów AQQ komiks tego autora ,,Ern" - znakomitą nowelę graficzna w stylu fantasy. Do zobaczenia w grudniu.
Witold Tkaczyk
Komiksy w numerze:
-
Śmieć
sc. i rys. Jerzy Ozga
-
Pobożne życzenie
sc. i rys. Mirosław Sadowski
-
Likwidator - Krwawy rajd
sc. i rys. Ryszard Dąbrowski
-
Kaos
sc. Filip Myszkowski, rys. Szymon Stelmaszyk
-
Kic Przystojniak
sc. Radosław Kleczyński, rys. Sławomir Jezierski
-
Zero Winozaury
tekst i rys. Maciej Mazur
-
Plastelina
sc. i rys. Krzysztof Ostrowski
-
Usługa kompletna
sc. Rafał Wolny, rys. Stefan Wolny
-
Pifitiada
odc.5 sc. i rys. Igor Baranko
Ponadto
-
Ja to nazywam konkretem (wywiad z Jerzym Ozgą)
-
Witold Tkaczyk - 2001: Odyseja komiksowa (rozstrzygnięcie konkursu AQQ, Esensji i Science Fiction)
-
Informacje krajowe
-
Imprezy (dwa spotkania w Katowicach i wizyta Bohdana Butenki w Poznaniu)
-
Recenzje
-
WydarzeniaRafał Skarżycki - Miasto magiczne
-
Tomasz Marciniak - Moje parę krótkich dymków
-
Mateusz Skutnik i Dominik Szcześniak - Wykształcone podziemie (Rozmófki)
-
Informacje zagraniczne
-
Komiksowo i filmowo
-
Recenzje
-
Debiuty pod lupą