OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Na polski rynek trafiają nadal wielkie ilości komiksów, jednak tu i ówdzie mówi się już o spadku ilości tytułów i nakładów. Sprzedaż jest jednak bardzo zróżnicowana – dobra w Warszawie i Katowicach, nienajgorsza w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, słaba w Szczecinie, czy Zielonej Górze. Czy to sygnały spadku komiksowej koniunktury, czy tylko odzwierciedlenie zasobności poszczególnych regionów Polski?
O ile Egmont wypuszcza nadal kilkanaście tytułów miesięcznie, to znacznie zwolniły tempo, lub zapowiedziały wstrzymanie wydawania takie oficyny jak Twój Komiks, Amber, Podsiedlik. Księgarskie półki są pełne komiksów, tylko brać i kupować. Niestety, jak to można zaobserwować w salonach Empików, stają się one czymś na kształt wielkich czytelni.
Ale właśnie za komiks zabrały się polskie biblioteki – pierwszym sygnałem jest cykl imprez przygotowanych przez prężnie działającą, wielką, piękną i nowoczesną Bibliotekę Śląską w Katowicach. Tam zrodził się pomysł przekonania bibliotekarzy do komiksu. Zorganizowano wielki komiksowy konkurs, odbywają się spotkania i wykłady. Bibliotekarze dobrze znają tradycję nie tylko krajowego komiksu. Wiedzą jak garną się po te publikacje dziecięcy i młodzieżowi czytelnicy. Trochę gorzej ze znajomością współczesnego rynku komiksowego w Polsce. Stąd te spotkania – a poszukującym należy udzielić kompetentnych wyjaśnień.
Jak już pisałem w ubiegłym AQQ kryzys przeżywają krajowe periodyki komiksowe. W konkurencji z kolorowymi albumami nie mają wielkich szans. Stąd bliski koniec „Krakersa”, a i AQQ czeka niepewna przyszłość. W dobie szybkiej informacji internetowej pisma muszą kusić szerszymi omówieniami i tekstami przekrojowymi. Czy już czas na pismo wyłącznie krytyczne – bez komiksów, a jedynie z tekstami o nich?
Kryzysu w komiksie, takiego jak dekadę temu, raczej nie będzie. Może znikną niektóre tytuły pism i serii, wycofają się najsłabsi wydawcy, spadną nakłady ale powrotu do komiksowej pustyni w Polsce nie przewiduję. Świadczy o tym choćby niebywała jak na ten rok ilość komiksowych imprez, konkursów, plebiscytów, rankingów organizowanych nie tylko przez małe grona komiksowych zapaleńców. Wszystko to poparte zainteresowaniem mediów.
Tymczasem AQQ na WSK-3 rozdało nagrody w konkursie „Magia i technika”. To drugi konkurs (po konkursie Egmontu i Tenbit.pl), którego organizatorzy przyznają nagrody pieniężne i tak wiele nagród rzeczowych. Dzieje się tak ze względu na hojność sponsorów – firm Epic i Twój Ogród z Poznania, oraz krakowskiego Onet.pl (ponownie – wielkie podziękowania).
A w nowym AQQ tym razem silna reprezentacja poznańska Prescot, Ziuto, Miedziński. Pokazali już swój „lwi pazur” na konkursach i na naszych łamach. Teraz możemy podziwiać ich najnowsze produkcje. Wsparcie otrzymaliśmy z Białegostoku (Wielebny i Konserwatywny) i Gdyni (Kic Przystojniak). To dla Kica pozostawiłem jeszcze w AQQ kolorową KOMIXORAMĘ. Rozmawiamy z twórcami i współwydawcą Zeliga, publikujemy też plakat do tego komiksu, który ukaże się jesienią i będzie niewątpliwie czymś wyjątkowym. Poza tym to co się zmieściło – relacje z imprez, recenzje, informacje, analizy. I reklamy!
Witold Tkaczyk
Komisky w numerze:
- Insekty
sc.David J.Prescot, rys. Jacek Kowalski
- Wielebny i konserwatywny
tekst i rys. Ryszard Dąbrowski
- Eryk Cnotliwy - Zgubny nałóg
sc. David J.Prescot, rys. Ziuto
- Bon appetit
sc. David J.Prescot, rys. Paweł Miedziński
- Czekolada
sc. i rys. Maciej Mazur
- Kic Przystojniak - Gra odwetowa
sc. Radosław Kleczyński, rys. Sławomir Jezierski
Ponadto
-
Informacje krajowe
-
Tomek Nowak i Witold Tkaczyk - Atak małych dziewczynek ( relacja z WSK-3)
-
Witold Tkaczyk - Koraki rozdane (relacja z Warszawskiego Interkomiksu)
-
Witold Tkaczyk - Skarbnica pomysłów (relacja z wizyty Gaimana oraz notki o imprezach w
-
zeszowie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdańsku)
-
Witold Tkaczyk - Chmurki na Wybrzeżu (relacja z GDAKa 7)
-
Wywiadownia (rozmowa z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Krystianem Rosińskim autorami Zeliga oraz z Jarosławem Składankiem pomysłodawcą wydania komiksu)
-
Arkadiusz Florek - Rysownicy, komiksy i ich bohaterowie cz.3
-
Kasia Karasiuk - Jaki rynek? - segmentacja rynku komiksowego w Polsce
-
Błażej - Właśnie dzwoni - o mistrzowskim albumie Foresta i Tardiego "Ici Meme"
-
Dominik Lucek Szcześniak - Andreas - architekt oniryczny
-
Dominik Lucek Szcześniak - Żydowskie korzenie komiksu amerykańskiego
-
Michał Siromski - Aleksander Zograf- nowy Spiegelman?
-
Nowości z Dark Horse
-
Dominik Lucek Szcześniak - Ukradli mu portfel (echa wizyty Gaimana)
-
Informacje zagraniczne
-
Hulk
-
Nowości z Dark House
-
Rezenzje