OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
I oto nowe AQQ, które ukazuje się już po łódzkim festiwalu, ale za to z aktualną relacją z tej imprezy oraz z recenzjami wydanych właśnie na nią komiksów. Dla wyjątkowo niecierpliwych uruchomiliśmy nową stronę internetową, która co prawda nie jest kalką magazynu papierowego, ale zawiera sporo informacji o aktualnym numerze.
Polski rynek komiksowy nadal pęcznieje. W tym roku, według różnych szacunków, ukaże się ok. 300 nowych tytułów albumowych, a do tego jeszcze wydawnictwa "podziemne" i magazyny. Z trudnością daje nam się to wszystko ogarnąć (zdobyć, przeczytać), ale i tak sporo nam jeszcze brakuje do Francji, czy USA, gdzie ukazują się setki tytułów miesięcznie. W zalewie tych produkcji zbyt mały procent stanowią naprawdę wartościowe pozycje, ale trzeba uczciwie przyznać, że ilość komiksów bardzo kiepskich też nie jest duża (choć stale rośnie). Dominuje przeciętność. Warto tu przy okazji odnotować, że KKK wprowadził właśnie w swej piątej plebiscytowej edycji kategorię najgorszego komiksu.
W tym wydaniu AQQ jak zwykle mieszanka krajowych mistrzów, z Tadeuszem Baranowskim na czele, i adeptów do tego miana. Rozmawiamy z Robertem Adlerem i Tobiaszem Piątkowskim, wielkimi nadziejami czytelników i krytyków na ciekawe fabularnie i graficznie komiksy. Co potrafi ten tandem, możemy już ocenić po kilku publikacjach. Niejako nadal w cieniu, ze względu na brak albumu i publicity, pozostaje postać Kica Przystojniaka, który akurat kończy 10 lat. Odkrywamy też stare komiksy w Krakowie. Mamy również dość obszerny blok zagraniczny, ze specjalną relacją z festiwalu w Sierre oraz z tekstami o Jimmym Corriganie i Alexandro Jodorowskym.
W AQQ szykują się duże zmiany. W obecnymkształcie tytuł będzie się ukazywał jeszcze przez rok, aż do 10-tej rocznicy powstania. Potem albo przejdzie pod skrzydła nowego wydawcy, albo zniknie z rynku. Wobec tak wielkiego boomu komiksowego nie zadowala nas już tworzenie dużego (objętościowo) pisma w warunkach półamatorskich. Potrzeba stałej redakcji i silniejszego wydawcy. Duże nadzieje wiążę nadal z ,,Komixoramą", która ma stać się popularnym magazynem z komiksami, głównie krajowymi. Pozostanie nadal nasza strona internetową.
Komiksy w numerze:
-
Slurp i Burp contra Thorgal sc. i rys. Tadeusz Baranowski
-
Operacja Cytadela sc. i rys. Rafał Mróz
-
Natasza Piękny i bestia sc. i rys. Rafał Szłapa
-
Metafizyka na budowie tekst i rys. Marek Zalibowski
-
Wampiurs Wars Planeta Grozy (fragment) sc. Jan Plata-Przechlewski, rys. Jerzy Ozga
-
Natalia Ślepy traf sc Tobiasz Piątkowski rys. Robert Adler
-
Likwidatro Zapłata sc. irys. Ryszard Dąbrowski
Ponadto
-
Anatomia komiksu według Birka
-
Informacje krajowe
-
Imprezy - MFK Łódź 2002
-
Imprezy - GDAK 5
-
Imprezy - Komiksy z inne Europy
-
Imprezy - Festiwal w Sierre
-
Bez taryfy ulgowej (rozmowa ze Sławomirem Kiełbusem)
-
Śni mi się wielka, przez wieki idąca opowieść (rozmowa z Robertem Adleremi Tobiaszem Piątkowskim)
-
Arkadiusz Florek - Rysownicy, komiksy i ich bohaterowie cz.1
-
Janusz Pawlak - Komiks pod Baranami
-
January N.Misiak - Komiksy z innej Europy (relacja z festiwalu zinów we Francji)
-
Magdalena Rabizo-Birek - Góry, wino i komiksy (relacja z festiwalu komiksów w Sierre)
-
Błażej - Alexandro Jodorowsky
-
Konrad Grzegorzewicz - Ameryka nieznana (o komiksie Jimmy Corrigan Chrisa Ware`a
-
Recenzje