OPIS
w-y-stęp
Szanowni Oglądacze i Czytelnicy!
Oddajemy do Waszych rąk i oczu nowy numer „AQQ” i sam ten fakt jest niewątpliwym sukcesem. Trudno jest tak ułożyć numer, by przebić ostatnie wydanie mnieszczące wywiad z Grzegorzem Rosińskim, lecz i w tym magazynie znajdziecie parę ciekawych komiksów i wiele świetnych tekstów.
W październiku wszyscy żyliśmy łódzkim konwentem i wizytą gwiazdy europejskiego komiksu – Grzegorza Rosińskiego. Puentą ubiegłorocznej wizyty artysty w Polsce, zaczętej wywiadem w „AQQ”, był polski film dokumentalny o Rosińskim nadany w TVP1 w ostatnich dniach ub. Roku. Obszerna relacja z tej imprezy wraz ze zdjęciami w środku.
Laureatem konkursowego Grand Prix został Sławomir Jezierski. To twórca o największym dorobku, jeśli chodzi o ilość publikacji, spośród młodszego pokolenia komiksowych artystów. Publikujemy wywiad, który zgodził się nam udzielić.
W listopadzie komiksowcy zagościli w Krakowie, a w grudniu Łódź ponownie przyjęła komiksowych fanów i twórców na „Gwiazdce z komiksem” zorganizowanej przez Witolda Idczaka. Tekst Tomasza Marciniaka porównuje wszystkie trzy imprezy.
Końcówka ubiegłego roku przyniosła kolejną, trzecią antologię „Czas Komiksu”, wspaniałą komiksową składankę młodych krajowych autorów, oraz dwa bardzo ciekawe numery krakowskiego „KKK”. A w marcu ukazała się kolejna antologia z Łodzi, teraz już wydawana przez nowego edytora.
Również prasa zajęła się komiksem – omówienie w numerze – choć raczej doraźnie i żaden z wielkich tytułów nie pokusił się o przedstawienie 100-letniej historii gatunku. Telewizja CANAL+ wyemitowała w styczniu program o polskim komiksie undergroundowym. My natomiast publikujemy arcyciekawą polemikę krytyka francuskiego i krytyka amerykańskiego na temat korzeni komiksu, przełożoną i opracowaną przez Radka Lipowego. Jest to kolejny plon wizyty redakcji „AQQ”: w Muzeum Komiksu w Angouleme we Francji.
Ten numer ma mniejszą objętość niż poprzednie. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem dobrych materiałów komiksowych. Kryzys jest dość poważny, skoro nawet takie pismo jak „Czas komiksu – antologia” ma problemy ze znalezieniem dobrych komiksów – co widać wyraźnie w przypadku ostatniego numeru. Apelujemy do twórców o nadsyłanie swoich prac, bo w przeciwnym razie z powodu braku komiksów o odpowiednim poziomie „AQQ” stanie się pismem czysto informacyjnym i krytycznym.
Redakcja
Komiksy w numerze:
-
Bez tytułu sc. Jerzy Szyłak, rys. Sławomir Jezierski
-
Więzień sc. i rys. Jarosłąw Żukowski
-
Gang sc. i rys. January N.Misiak
-
Poszła baba do lekarza ... sc. i rys. Maciej Simiński
-
Kwik sc. i rys. Dariusz Suliński
-
? sc. Tomek Lis, rys. Tomek Leśniak
-
Łóżkowa historia - przedruk za duńskim fanzinem Fahrenheit
Ponadto
-
Wyślemy zająca na arkę Noego (rozmowa ze Sławomirem Jezierskim)
-
Łukasz Zandecki - Czas na nowy Czas
-
Dedykacje do utraty tchu (relacja z Łodzi)
-
Tomasz Marciniak - Grzegorz, Jerzy i Grzegóżki
-
Radek Lipowy - Trzy grzyby w barszczu
-
Tomasz Marciniak - Komiks nie dla mas
-
Debiuty pod lupą
-
Informacje krajowe
-
Recenzje
-
Informacje zagraniczne
-
Korzenie komiksu - francuski i amerykański punkt widzenia na początki komiksu
-
Wydarzenia
-
Radek Lipowy - Komiks jest dla wszystkich