Nowa Fantastyka (07/2023)
Silke Brandt
Strefy zamknięte
Na skraju drogi między dystopią a nostalgią
W fizycznym aspekcie strefa zamknięta jest miejscem opuszczonym, w metafizycznym przestrzenią prawdziwą, w spekulatywnym zaś obszarem magicznym. Wychodząc od powieści Arkadija i Borysa Strugackich „Piknik na skraju drogi”, jak również wybranych motywów z podobnych dzieł skupiających się na Europie Wschodniej, postaram się ukazać konteksty miejsc, w których dzieje się akcja tych dzieł, oraz miejsc realnych.
Magdalena Ithilnar Stawniak
Star Wars Celebration
Co roku fani „Gwiezdnych wojen” obchodzą swoje święto 4 maja. Data jest nieprzypadkowa: wymowa angielskiej frazy May the 4th be with you przypomina gwiezdnowojenne May the Force be with you. Ale to nie jedyne święto wielbicieli sagi George’a Lucasa. Drugim ważnym wydarzeniem odbywającym się w różnych miejscach na świecie jest Star Wars Celebration.
Witold Vargas
DIABŁY
Diabły, choć najmniej słowiańskie ze wszystkich demonów ludowych, są na naszym terenie zdecydowanie najpowszechniejsze. Oczywiście nie mówię o wszystkich diabłach, tylko o tych, które przedostały się z abstrakcyjnej oficjalnej religii dualistycznej i wymknęły teologicznym rozważaniom, by niczym chwasty rozsiać się po Słowiańszczyźnie zajmując naturalne środowiska wielu naszych demonicznych ziomków.
Aleksandra Klęczar
INNEGO KOŃCA ŚWIATA NIE BĘDZIE
Wobec bogactwa konwencji postapo kuszące wydaje się znalezienie analogicznych tropów w tradycji greckiej – w końcu samo słowo apokalipsa pochodzi od greckiego apokalypsis. Tu jednak na poszukiwacza zaginionych historii czeka kilka niespodzianek, a pierwsza z nich to fakt, że apokalypsis nie do końca znaczy to, co nam się z początku wydaje.
Ponadto w numerze:
‒ wywiad z Jamesem V. Hartem - scenarzystą „Draculi”, „Kontaktu” i „Hooka”;
‒ wywiad z Wolfgangiem Stegemannem ‒ choreografem walk w serialu „Wiedźmin”;
‒ wywiad z pisarką Agnieszką Kulbat;
‒ opowiadania m.in. Janusza Cyrana i Wołodymyra Arieniewa;
‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
‒ nowa promocja prenumeraty;
‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.
| Cena det. | 14,90 zł |
|---|---|
| Data wydania | 2023-06-26 |
| Rok wydania | 2023 |
| Wydawca | Prószyński Media |
| EAN | EAN567764 |
| Numer katalogowy | 567764 |
- Podana przy każdym produkcie „Dostępność” oznacza czas potrzebny do skompletowania zamówienia zawierającego dany produkt i wysłania go z magazynu. W tym przypadku dostępność nie oznacza więc przewidzianego dla danego sposobu wysyłki czasu dostawy, np. czasu potrzebnego kurierowi na dostarczenie paczki pod wskazany adres lub do punktu odbioru.
- Przykładowo „Dostępność: 1 dzień roboczy” oznacza, że dany produkt jest dostępny w naszym magazynie i zostanie wysłany do klienta w kolejnym dniu roboczym od daty złożenia zamówienia.
- Warto pamiętać, że zamówienie zawierające produkty z różnym czasem dostępności zostanie wysłane z magazynu w terminie najdalszym z podanych. Jeżeli zależy Państwu na szybkiej realizacji zamówienia, rekomendujemy wybór produktów z najkrótszym czasem dostępności.











