Inkwizycja


POWIADOM MNIE KIEDY PRODUKT BĘDZIE DOSTĘPNY

Inkwizycja
Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa?
Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy.
Jak było naprawdę? W jaki sposób narodziła się w Kościele idea przymuszania do wiary i tropienia odstępców? Czym były „okresy łaski”, jak dzięki inkwizycji ukształtowało się sądownictwo? Kogo torturowano i kiedy masowo palono stosy? Czy opowieści o inkwizytorskiej bezwzględności są przesadzone?
Poszerzone, drugie wydanie książki abp. Grzegorza Rysia jest teologiczno-historycznym przewodnikiem po czasach, które z dzisiejszej perspektywy niełatwo zrozumieć, opowieścią o ówczesnym Kościele i jego własnej wizji siebie. W znacznej mierze jest jednak głosem ostrzeżenia przed pokusą stworzenia Kościoła totalitarnego w miejsce powszechnego.
To nie obrona inkwizycji. To próba zrozumienia jednego z najboleśniejszych fragmentów historii Kościoła i doszukania się przyczyn tego zjawiska – jego powstania i trwałości. Zrozumienie nie przynosi usprawiedliwienia, ale raczej przestrogę. Na przyszłość.
Autor | Grzegorz Ryś |
---|---|
Wydawca | WAM |
Liczba stron | 168 |
ISBN | 9788327717467 |
EAN | 9788327717467 |
Cena det. | 39,90 zł |
Data wydania | 2020-10-15 |
Rok wydania | 2020 |
Wydanie | pierwsze |
Numer katalogowy | 443702 |
Inne tego autora
Jeden, święty, powszechny, apostolski. S ...
Inne z tej kategorii
Piąte Słońce. Nowa historia Azteków
Księga magii świec


Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość ...

Tybetańska joga snu i śnienia
Prawdziwe źródło uzdrowienia
Przebudzanie świetlistego umysłu
