OPIS
6 lutego w sprzedaży ukaże się nowy, czwarty numer "Zeszytów Komiksowych". Tym razem postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się bardzo słabo znanej epoce z historii polskiego komiksu: latom międzywojennym. Pod wieloma względami był to czas dla obrazkowego medium unikatowy. Niestety, szereg przyczyn sprawił, że wiedza o nim jest dziś niemal zerowa. Mamy nadzieję, że ten numer "Zeszytów" przyczyni się do zmiany tego stanu rzeczy.
Z racji jego natury, postanowiliśmy potraktować temat numeru w sposób szczególny: oprócz artykułów, eksplorujących niezbadane lub słabo zbadane aspekty tego historycznego okresu, publikujemy prawie 60 stron (74 epizody) cyfrowo retuszowanych reprodukcji historyjek obrazkowych sprzed wojny, między innymi komiksy z serii Przygody Wicka Buły w 'raju', Przygody Felusia-wyborcy (na czasie!), Przygody bezrobotnego Froncka (również na czasie), Przygody szalonego Grzesia, Romantyczne przygody Hipcia z Nieszawy w Warszawie, Przygody bezrobotnego Kuby, Ucieszne przygody obieżyświatów, Heil, Piffke! i Pan Dyrektor. Ich przygotowanie do druku okazało się tak czasochłonne, że spowodowało prawie czteromiesięczne opóźnienie w pracach nad tym numerem. Naszym zdaniem - było warto.
Publikujemy też trójstronicowy komiks pt. "Złodziej z Bagdadu". Jest to prolog, wprowadzających czytelników w świat serii pt. "Pierwsza Brygada". Twórcami "Pierwszej Brygady" są Krzysztof Janicz, Tobiasz Piątkowski i Janusz Wyrzykowski.
Poza reprodukcjami w numerze znajdzie się również publicystyka.
-
Adam Rusek (któremu przy tej okazji serdecznie dziękujemy za wykonanie odbitek) przygotował noty biograficzne, dotyczące autorów publikowanych komiksów i historyjek.
-
Aleksandra Duralska przeanalizowała związki przedwojennego komiksu i kina.
-
Hubert Ronek udostępnił nam fragmenty swojej pracy magisterskiej, dotyczącej twórczości Kornela Makuszyńskiego.
-
Witold Nowakowski napisał o polskich przygodach Tarzana.
-
Tomas Prokupek przybliżył czytelnikom przedwojenną scenę opowieści obrazkowych w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i dokonał przy okazji kilku ciekawych odkryć.
-
Michał Błażejczyk przygotował ogólną analizę opublikowanych w numerze komiksów i ich relacji do ówczesnych realiów społeczno-politycznych.
Poza komiksami i artykułami "na temat", w czwartym numerze "Zeszytów Komiksowych" będzie można też znaleźć solidnie udokumentowany artykuł Leszka Kaczanowskiego o polskich autorach komiksów, publikujących we Francji i Belgii w latach 70. i 80., Marcina Hermana analizę bieżącej sytuacji na rynku komiksowym oraz kolejną odsłonę "Raportu XV", autorstwa Tomasza Kontnego.
Michał Błażejczyk i Redakcja