OPIS
WSTĘP
Sądownictwo działające zarówno na poziomie europejskim, jak i państw członkowskich odgrywa w Unii Europejskiej fundamentalną rolę. Jego misja nie ogranicza się bowiem do stosowania (indywidualizacji norm generalnych) i kontroli przestrzegania prawa wspólnotowego (napiętnowaniu konkretnych naruszeń), lecz w znacznym stopniu wypełnia się w twórczej i niejednokrotnie ekspansywnej wykładni norm wspólnotowych. W ten sposób sądy Unii Europejskiej, a zwłaszcza Trybunał Sprawiedliwości, stają się obok państw członkowskich głównymi kreatorami procesu integracyjnego.
W dniach 16 i 17 listopada 2000 r. w Toruniu miała miejsce VI Ogólnopolska Konferencja Prawnicza na temat Unii Europejskiej. Przedmiotem jej obrad stał się właśnie "Wymiar sprawiedliwości w Unii Europejskiej". Organizatorem spotkania naukowego była tym razem Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób z licznych ośrodków naukowych w Polsce. Konferencję sfinansował Wydział Prawa UKSW.
W niniejszej publikacji ukazuje się znakomita większość spośród wygłoszonych referatów konferencyjnych. Jednak książka ta nie jest prostym zbiorem wystąpień. Teksty autorskie zostały bowiem poważnie rozbudowane merytorycznie i uzupełnione bogatym warsztatem naukowym. W rezultacie do rąk Czytelnika trafia publikacja, której konferencja toruńska była jedynie twórczym zaczynem.
Jak co roku, pragnę złożyć podziękowania osobom, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu Konferencji i wydania tej książki. Dziękuję zatem Radzie Wydziału Prawa UKSW z Panem Dziekanem prof. Kazimierzem Strzycz-kowskim na czele za sfinansowanie Konferencji. Dziękuję też Kancelarii Prezydenta RP oraz Towarzystwu Wiedzy Powszechnej w Bydgoszczy z Panem Dyrektorem Wojciechem Berka za wsparcie publikacji książki. Wdzięczny jestem również moim asystentom w Katedrze - Panom Markowi Jaśkowskiemu i Janowi Morwińskiemu, jak też pracownikom Hotelu "Helios" za pomoc organizacyjną. Wreszcie słowa podziękowań należą się Pani Dyrektor Elżbiecie Jakubowskiej i pracownikom toruńskiego TNOiKu, przychylności których zawdzięczam możliwość regularnego ukazywania się publikacji pokonferencyjnych.