OPIS
Jedyna pozycja na rynku skierowana do osób przystępujących do egzaminu notarialnego.
Celem publikacji jest przybliżenie zdającym możliwych sposobów rozwiązania zadań egzaminacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów, z którymi muszą zmierzyć się egzaminowani.
Przykładowe opracowanie zadań egzaminacyjnych z ostatnich sześciu lat pozwala w sposób wystarczająco szeroki zapoznać się z metodologią rozwiązywania zadań egzaminacyjnych oraz praktycznego podejścia do opracowania tematów, w sposób umożliwiający ich napisanie w czasie znacznie krótszym od wyznaczonego na egzamin.
Przypisy do treści projektów aktów notarialnych i opinii mają za zadanie zapoznać Czytelnika z poglądem autorów o zasadności umieszczenia omawianego fragmentu pracy, ale także pomóc w nauce przed egzaminem, poprzez zwrócenie uwagi na przepisy prawa, orzecznictwo oraz poglądy doktryny.
Przedstawione rozwiązania zostały przygotowane przez dwóch autorów, dzięki czemu można zapoznać się z różnymi stylami i sposobami podejścia do poszczególnych kazusów, pamiętając, że każdy z tych sposobów formułowania aktu notarialnego lub opinii, jest prawidłowy.
Egzamin notarialny polega na sprawdzeniu przygotowania prawniczego zdającego do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu notariusza. Składa się z trzech części pisemnych i przeprowadzany jest raz w roku w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości.
Pierwsza i druga część egzaminu notarialnego polegają na opracowaniu projektów aktów notarialnych na podstawie opisanych przypadków.
Trzecia część egzaminu notarialnego polega na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności albo na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.
Publikacja skierowana jest przede wszystkim do przystępujących do egzaminu notarialnego – aplikantów notarialnych oraz osób podchodzących do egzaminu bez odbycia aplikacji notarialnej. Może ona okazać się pomocna również praktykującym notariuszom, w szczególności przechodzącym z innych zawodów prawniczych, bez odbycia aplikacji notarialnej.