OPIS
Opracowanie zawiera całościowe omówienie problematyki materialnoprawnej i egzekucyjnej dotyczącej odpowiedzialności małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej za zobowiązania cywilnoprawne jednego z nich.
W kompleksowy sposób przedstawia analizę regulacji materialnoprawnej tego zagadnienia zamieszczoną w art. 41 k.r.o. oraz kwestie proceduralne związane z realizacją w postępowaniu egzekucyjnym odpowiedzialności małżonków majątkiem wspólnym, w tym problem obrony małżonków przed egzekucją.
Autor omawia istotne zagadnienia rzadko poruszane w literaturze przedmiotu, takie jak m.in.:
• status małżonka dłużnika jako osoby odpowiadającej za cudzy dług;
• odpowiedzialność małżonków za zobowiązania niepieniężne;
• stosowanie art. 41 k.r.o. w przypadkach zaspokojenia wierzyciela przez jednego z małżonków będącego dłużnikiem solidarnym;
• charakter prawny tzw. zgody fakultatywnej małżonka dłużnika: jej przedmiot i zakres, udzielanie w sposób dorozumiany i pod warunkiem, dopuszczalność udzielania przed powstaniem ustroju wspólności majątkowej między małżonkami, odwołanie zgody oraz dopuszczalność modyfikacji jej treści przez małżonka dłużnika;
• umowna modyfikacja treści kompetencji wierzyciela do żądania zaspokojenia z majątków małżonków.
Rozważania zamieszczone w pracy mają nie tylko walor teoretyczny, lecz są także zorientowane na rozwiązywanie problemów praktycznych.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla sędziów, komorników, adwokatów i radców prawnych.
Notariuszy mogą zainteresować fragmenty dotyczące poddania się egzekucji w akcie notarialnym przez małżonka będącego dłużnikiem oraz przez drugiego małżonka odpowiadającego wyłącznie majątkiem wspólnym za długi współmałżonka, a także udzielania przez małżonka dłużnika zgody, o której mowa w art. 41 par. 1 k.r.o., w tym m.in.: formy zgody, dopuszczalności zgody generalnej i rodzajowej oraz udzielania zgody pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.