OPIS
Zamysłem inicjatorów wydania tomu było udostępnienie młodym uczonym informacji o kierunkach badań, które mogą być prowadzone w ośrodku synchrotronowym, a także włączenie ich do społeczności użytkowników promieniowania synchrotronowego i twórców przyszłości Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Udostępnienie użytkownikom, w 2018 roku, pierwszych linii pomiarowych NCPS SOLARIS w Krakowie było przełomowym wydarzeniem dla polskiego środowiska fizyków i chemików ciała stałego. Ułatwiło dostęp do nowoczesnych metod badawczych opartych na wykorzystaniu tego promieniowania szerszej grupie badaczy, ale też stworzyło zadanie zaproponowania programu badań naukowych, pozwalającego wykorzystać w pełni unikalne właściwości urządzenia, a także tworzyć kolejne linie badawcze.
Książka zawiera wprowadzenie do fizyki promieniowania synchrotronowego, metod jego wytwarzania i konstrukcji jego źródeł oraz zbiór rozdziałów przedstawiających możliwości wykorzystania tego promieniowania jako narzędzia w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
Publikacja adresowana jest do studentów wyższych lat studiów kierunków przyrodniczych, doktorantów, a także osób niezwiązanych dziś z zastosowaniami promieniowania synchrotronowego, ale chcących zapoznać się z tą tematyką.