OPIS
Wszyscy znamy to uczucie, gdy bardzo pragniemy kolejnego kawałka czekolady albo tego, aby dobra książka, film lub gra wideo trwały wiecznie. Pojawienie się tego pragnienia to moment, gdy szala przyjemności przechyla się w stronę bólu.
Ta książka jest o tym, jak znaleźć delikatną równowagę między przyjemnością a bólem i dlaczego teraz to jest szczególnie ważne. Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia. Substancje uzależniające, jedzenie, informacje, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter... Te bodźce są różne, liczne i mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która dwadzieścia cztery godziny na dobę dostarcza nam cyfrową dopaminę.
Psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody, oraz tłumaczy, dlaczego nieustanne dążenie do przyjemności prowadzi do bólu. A przede wszystkim pokazuje w oparciu o prawdziwe, nieraz szokujące historie jej pacjentów, co możemy zrobić, by ograniczyć nadmierną konsumpcję i utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności. Sprawi to, że nauczymy się żyć w sposób zrównoważony, co może uszczęśliwić zarówno nas, jak i naszych bliskich.
***
„Bez względu na to, czego nadużywasz w swoim życiu — internetu, jedzenia, pracy czy seksu — ta książka będzie dla ciebie ciekawą, przekonującą i pouczającą lekturą. Autorka łączy w niej naukowe i racjonalne podejście z pełnym współczucia spojrzeniem na historie swoich pacjentów” – Beth Macy, autorka książki „Lekomani”.
***
„Anna Lembke świetnie rozumie doświadczenia pacjentów, o których często słyszę w gabinecie terapeutycznym. Jej książka może pomóc znaleźć zdrową równowagę między przyjemnością a bólem i zmienić swoje życie” – Lori Gottlieb, autorka książki „Czy chcesz o tym porozmawiać?”.
***
„Książka Anny Lembke świetnie wyjaśnia, na czym polega mechanizm uzależnienia i pragnienia przyjemności. Czytelnicy szukający równowagi w życiu z pewnością znajdą w niej wiele ciekawych i pomocnych wskazówek” – „Publishers Weekly”.