OPIS
Jak nazywał się statek, którym drużyna Peru podróżowała na pierwszy mundial? Czy szef FIFA Jules Rimet rzeczywiście robił wszystko, by turniej w Urugwaju wystartował? Ile pucharów wręczano w 1950 roku? Jak witano w Budapeszcie Węgrów po ich porażce cztery lata później? I czy Polska pod naciskiem ZSRR mogła zbojkotować mistrzostwa świata w 1974 roku?
Leszek Jarosz stworzył prawdziwą historię mundiali, najbardziej popularnej imprezy sportowej na świecie. Przedzierał się przez zakurzone archiwa, nagrania radiowe i telewizyjne, gazety i wszelkie inne dostępne źródła, by zajrzeć tam, gdzie oko zwykłego kibica nie sięga, i podważyć mity, którymi przez dziesięciolecia żył piłkarski świat. W efekcie powstało monumentalne dzieło: kompletne, erudycyjne, szczegółowe, a jednocześnie pełne anegdot, ciekawostek i nieznanych opowieści.
Pod piórem tego wytrawnego badacza dziejów mistrzostw świata futbolowa historia wciąż tętni życiem: Leônidas w zapadających ciemnościach strzela gole Polakom podczas dramatycznego meczu w 1938 roku, a Grzegorz Lato ściga się z brazylijskimi obrońcami, by zdobyć bramkę, która da Biało-Czerwonym sensacyjne trzecie miejsce na świecie. Są tu podejrzane werdykty sędziowskie, wielka polityka i jeszcze większe skandale – wszystko to składa się na zapierającą dech w piersiach opowieść o turnieju, który na samym początku, w 1930 roku, był zaledwie ubogim kuzynem igrzysk olimpijskich, by w niedługim czasie stać się imprezą, która rozpalała serca nie tylko zagorzałych fanów futbolu, ale i całych narodów.
***
Pasjonat i znawca, a także mój redakcyjny kolega i współpracownik – Leszka Jarosza znam od lat, a efektem jego mrówczej pracy jest ta książka. Sam po nią sięgnę przed finałami piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Polecam!
Dariusz Szpakowski, TVP Sport
Czy wiedzieliście, że niewiele brakowało, by reprezentacja Polski zbojkotowała legendarne dziś dla nas mistrzostwa świata w 1974 roku? Zapewne nie mieliście o tym pojęcia, bo jeszcze nie czytaliście Historii mundiali. Leszek Jarosz to prawdziwa kopalnia wiedzy, a w temacie mistrzostw świata mało kto może się z nim równać. W tej książce znajdziecie mnóstwo faktów i ustaleń, o których nikt wcześniej nie pisał.
Piotr Żelazny, „Kopalnia. Sztuka futbolu", Viaplay
Tę książkę po prostu wypada mieć na półce nie tylko w roku mundialowym. Liczba podanych informacji i ciekawostek, skrupulatność w sięganiu do nie tylko piłkarskiej przeszłości oraz rzetelność pracy Leszka Jarosza każą postawić pytanie, czy kiedykolwiek lepiej opisano historię mundiali. Wątpię. Ta książka zasługuje na złoty medal.
Maciej Iwański, TVP Sport
Świetnie udokumentowana, imponująca erudycją i bardzo dobrze napisana Historia mundiali Leszka Jarosza jest jak sam mundial: zapomina się przy niej o całym świecie i nie chce się uronić najdrobniejszego szczegółu. Jeżeli w dzieciństwie zakładaliście sobie w czasie mistrzostw specjalne zeszyty, żeby zatrzymać tamto doświadczenie, przypomnicie sobie jego smak. Jeżeli nie zakładaliście, autor zrobił to za Was. Przy okazji zaś opowiedział na nowo dzieje Waszego ulubionego sportu, a w tle – świata, w którym żyjecie.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
BIOGRAM
Leszek Jarosz – pochodzi z Puław, od 2006 roku jest dziennikarzem TVP Sport; wiele lat kierował m.in. newsami sportowymi Telewizji Publicznej (Sport w TVP 1, twórca Sportowego Wieczoru). Wcześniej w BBC (Sekcja Polska/World Service), gdzie w latach 1994–2006 przeszedł ścieżkę od reportera politycznego do dyrektora biura warszawskiego. Stały współpracownik pisma „Kopalnia. Sztuka futbolu”, w 2020 r. nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za tekst o meczu Polski z Brazylią na MŚ w 1938. Na Facebooku prowadzi stronę Historia Mundiali.