OPIS
Książka w sposób praktyczny i wyczerpujący przedstawia koncepcję rzeczywistego beneficjenta (the concept of beneficial ownership). Omawia jej ponad 50 lat jej ewolucji oraz kanony wykładni przepisów, znajdujących zastosowanie w obszarze międzynarodowego biznesu i inwestycji.
Publikacja zawiera porównanie koncepcji rzeczywistego beneficjenta z klauzulami antyabuzywnymi oraz komentarz do najnowszych zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (vide: Konwencja MLI/Projekt BEPS) i ustawodawstwie zmienionym przez „Polski Ład”, m.in.:
- nowej, mniej korzystnej dla podatników definicji rzeczywistego właściciela mającej także znaczenie dla nowego sposobu opodatkowania zwanego „podatkiem od przerzuconych dochodów” (diverted profits tax),
- kontrowersyjnego zawężenia mechanizmu pay & refund w podatku u źródła,
- wydawania opinii o stosowaniu preferencji w zakresie unijnych dyrektyw i umów o UPO
- kryteriów dochowania należytej staranności.
W publikacji zawarto analizę blisko 20 przełomowych wyroków krajowych, unijnych i międzynarodowych w sprawach podatkowych dotyczących ustalania statusu rzeczywistego beneficjenta, ukazującą jaka jest percepcja koncepcji rzeczywistego beneficjenta przez sądy w konkretnych stanach faktycznych. Dotyczy to m.in. słynnych wyroków duńskich TSUE z 2019 r. oraz zastosowania wytycznych interpretacyjnych z tych wyroków przed sądy duńskie w wyrokach z 2021 r.
Książka będzie pomocna w pracy doradców podatkowych i radców prawnych oraz naczelników urzędów skarbowych i celno-skarbowych, dyrektorów izb administracji skarbowej oraz Krajowej Informacji Podatkowej, zainteresuje także ekonomistów, księgowych, menedżerów i dyrektorów finansowych w firmach realizujących płatności zagraniczne.