OPIS
Prezentujemy szóstą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia”.
„Przez tę ziemię przeszedł Pan” to misterium męki Pańskiej skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Misterium stanowi zapis koncertu, który odbył się 26 marca 2005 roku na Rynku Głównym w Krakowie w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia.
Całość zaczyna się Niedzielą Palmową, a kończy Wielką Niedzielą i Zmartwychwstaniem Pańskim.
W nagraniu udział wzięli soliści: Elżbieta Towarnicka (sopran), Justyna Steczkowska (śpiew), Zbigniew Wodecki (śpiew) oraz Jan Frycz i Jerzy Trela (recytacje), a także Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i KantoreiSankt Barbara, całość pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Wojtek Kocołowski w dołączonej do płyty książeczce napisał:
„(…)Jest jeden architekt i kompozytor, który z właściwym sobie wdziękiem i lekkością robi swoje, tworząc od lat, wspólnie z pewnym wierzącym poetą, duże formy muzyczne na tematy religijne. Tym razem chodzi o oratorium wielkanocne. „Przez tę ziemię przeszedł Pan” to swobodna wariacja na temat, która sytuuje się blisko Pasji, choć formalnie Pasją nie jest. Dzieło szczere i emocjonalne. Powstałe na zamówienie, ale wynikające z głębokich przekonań autorów. Na swój sposób proste i bezpretensjonalne, choć monumentalne. Wewnętrznie zdrowe, choć pełne kontrastów. Nie bojące się zestawiać obok siebie muzyki góralskiej z klasycznymi chórami. Zbigniewa Wodeckiego z Elżbietą Towarnicką. Plener krakowskiego Rynku z pasyjnym skupieniem nad sensem ludzkiego i boskiego cierpienia. To misterium Męki Pańskiej zostało stworzone i wykonane w dobrej aurze, w gronie ludzi, którzy się znają od lat, lubią i z przyjemnością pracują razem. I to się w tym dziele czuje. (…)”
Dotychczas w ramach Antologii J. K. Pawluśkiewicza ukazały się wydawnictwa: „Andrzej Zaucha”, „Harfy Papuszy”, „Marek Grechuta”, „Radość miłosierdzia” oraz „Grzegorz Turnau, Czas błękitu”.
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu „Szalona lokomotywa”.