OPIS
Drogi Rodzicu, zastanawiałeś się kiedyś jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o gospodarce i społeczeństwie? Czy w ogóle powinniśmy zainteresować dzieci takim tematem, skoro w szkole nie ma zajęć z ekonomii?
Dla osób, które wiedzą, że zrozumienie praw rynkowych nie jest rzeczą zarezerwowaną wyłącznie dla dorosłych, odpowiedź powinna być oczywista. Rodzice przez długi czas byli jednak zdani na własne metody. Na ratunek przyszedł Connor Boyack: prezes Libertas Institute w Utah – wolnorynkowego think-tanku – autor książek na temat polityki i religii oraz setek felietonów i artykułów w obronie wolności jednostki. Jego prace prezentowano w telewizji, radio i innych mediach międzynarodowych, krajowych i lokalnych. Connor jako młody rodzic sam musiał zmierzyć się z problemem edukacji ekonomicznej swoich dzieci, co zainspirowało go do stworzenia serii książek dla dzieci „Tuttle Twins”.
Oryginalna seria „Tuttle Twins” liczy już 10 książek. Doczekała się tłumaczenia na kilka języków, a blisko pół miliona egzemplarzy książek opowiadających o odkrywaniu świata przez tytułowe rodzeństwo: Emilię i Etana, trafiło już do zadowolonych rodzin na całym świecie. Spotkała się ona z ciepłym przyjęciem, co potwierdzają kolejne opinie rodziców i ich pociech. Seria książek ma pomóc dzieciom w wieku 5-11 lat poznać idee wolnościowe, a jednocześnie stanowić dla rodziców szansę do sprawdzenia się w roli popularyzatorów myśli wolnorynkowej.
„Jestem ołówkiem – zwykłym drewnianym ołówkiem, dobrze znanym wszystkim chłopcom, dziewczynkom i dorosłym, którzy umieją czytać i pisać. Pisanie to zarazem moja praca i hobby. To wszystko, czym się zajmuję" – tak zaczyna się jeden z najsłynniejszych esejów w całym ruchu wolnościowym. Opowiadanie Leonarda Reada stało się natchnieniem do przygotowania drugiej części historii o bliźniętach Tuttle, w której dzieci wybierają się na wycieczkę po fabryce. Dowiadują się tam, że na całym świecie nie ma ani jednej osoby, która wie jak wyprodukować ołówek. Dlatego to właśnie rola współpracy, którą podejmują ludzie, jest myślą przewodnią „Bliźniąt Tuttle i cudownego ołówka". Książeczka bogato zdobiona obrazkami przybiera odpowiednią formę dla młodych czytelników.
„Bliźnięta Tuttle” są przeznaczone do szerokiego grona odbiorców, nie tylko zadeklarowanych libertarian czy zwolenników austriackiej szkoły ekonomii. Książka będzie odpowiednia także dla osób, którym leży na sercu właściwe wprowadzenie do samodzielnego życia swoich dzieci i zrozumienia przez nich praw rządzących światem. Opowiedziane są w nich najprostsze zjawiska, które łatwiej zrozumieć dzięki adekwatnym przykładom.
„Bliźnięta Tuttle" stanowią uzupełnienie oferty edukacji ekonomicznej Instytutu Misesa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książeczki z tej serii są doskonałym wprowadzeniem do późniejszych „Lekcji Ekonomii dla Młodzieży” oraz zachętą do zainteresowania podstawami myśli wolnościowej kolejnego pokolenia.
Każda książeczka zawiera słowniczek najważniejszych pojęć oraz listę zagadnień, które warto poruszyć po jej przeczytaniu. Autorem ilustracji jest Elijah Stanfield – znany w kręgach wolnorynkowych jako autor klipów wyborczych w kampanii prezydenckiej Rona Paula z 2012 r.