OPIS
Przedmiotem badań w niniejszej monografii jest kwestia instrumentalizacji prawa konkurencji UE w sektorze transportu lotniczego. Publikacja w sposób przejrzysty prezentuje zagadnienia związane z tematyką konsolidacji transportu lotniczego – począwszy od zagadnień terminologicznych, poprzez rozważania o polityce prawa konkurencji w kontekście interwencjonizmu państwowego w sektorze transportu lotniczego a skończywszy na wnioskach o charakterze de lege lata i de lege ferenda.
W niniejszej pracy szczególnie cenne są refleksje dotyczące stosowania reguł konkurencji, wynikających z prawa Unii Europejskiej, do lotniczych przewozów pasażerskich. Atutem publikacji jest również obszerny materiał źródłowy (zwłaszcza zagraniczny), a także aktualne piśmiennictwo i przykłady z praktyki orzeczniczej.
Całość dopełnia pogłębiona analiza procesów konsolidacyjnych, w tym zwrócenie uwagi na działania zagrażające skutecznej konkurencji na rynku transportu lotniczego oraz ograniczony wybór instrumentów prawa UE o charakterze ochronnym.
Monografia adresowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych problematyką prawa konkurencji w sektorze transportu lotniczego: zarówno do wykładowców, jak i studentów, doktorantów oraz przedstawicieli doktryny prawa konkurencji Unii Europejskiej i prawa lotniczego.