OPIS
Ryzyko operacyjne jest obecnie nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Zarządzanie nim wymaga nowego podejścia, uwzględniającego jego wieloaspektowość oraz problemy z dostępem do danych umożliwiających modelowanie i analizę. Aby ocenić tego rodzaju ryzyko, trzeba przeprowadzić analizę zagrożeń naruszających bezpieczeństwo: procesowe, środowiskowe, pracy, fizyczne, osobowe, informacji, w tym funkcjonujących systemów informatycznych.
Książka przedstawia przegląd czynników wpływających na powstawanie ryzyka operacyjnego oraz zasad zarządzania nim i celowego wpływania na nie. Zawiera zarówno podejście teoretyczne: definicje pojęć, klasyfikacje, metody kwantyfikacji, mechanizmy materializowania się ryzyka, jak i przykłady praktyczne ukazujące zagrożenia, na które narażone jest przedsiębiorstwo, oraz drogi zaradzenia nim. W opracowaniu zawarte są również rozważania dotyczące kompleksowego zarządzania ciągłością działania. Książka jest rozwinięciem wcześniejszej publikacji pt. „Zarządzanie ryzykiem operacyjnym” wydanej przez Wydawnictwo C.H.Beck w 2008 roku. Poza aktualizacją treści wprowadzono nowe zagadnienia, np. zarządzanie ryzykiem w projektach.
Publikacja jest podręcznikiem przeznaczonym dla studentów uczelni technicznych i ekonomicznych, kierunków: Zarządzanie oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji do przedmiotów związanych z zarządzaniem operacyjnym, ryzykiem operacyjnym oraz bezpieczeństwem tak procesów produkcyjnych, jak i IT. Może też stanowić znakomitą pomoc dla praktyków stających w obliczu potrzeby utrzymania ciągłości działania swoich firm i ograniczenia związanego z tym ryzyka.
Zespół autorski tworzą pracownicy naukowi i wykładowcy Wydziałów Zarządzania Politechnik Łódzkiej i Warszawskiej oraz Akademii Leona Koźmińskiego.