OPIS
Stan prawny na 1 października 2014 roku
Kodeks spółek handlowych. Komentarz to obszerne i wyczerpujące omówienie przepisów, które są określane mianem prawa ustrojowego spółek handlowych. W publikacji został uwzględniony tekst jednolity komentowanej ustawy ogłoszony 6 września 2013 r., a także najnowsza zmiana z 26 czerwca 2014 r., która wchodzi w życie 1 grudnia 2014 r. Autor uwzględnił ponadto szeroki dorobek doktryny, a także orzecznictwo dotyczące prawa handlowego.
Nowele związane są m.in. z ciągłą implementacją do polskiego ustawodawstwa dyrektyw Unii Europejskiej, a także ze zmianami przepisów mającymi na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej. Najnowsza zmiana, czyli uchylenie art. 171 i 324, jest konsekwencją likwidacji obowiązku przekazywania urzędowi skarbowemu za pośrednictwem sądu rejestrowego umowy spółki i dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, wynikającego dotychczas z art. 19b ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane o podmiocie objęte treścią wpisu w KRS będą w wyniku wprowadzanych regulacji przekazywane automatycznie do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, bezpośrednio po dokonaniu wpisu w KRS.
W Komentarzu omówiono zagadnienia o doniosłym znaczeniu dla praktycznego wykorzystania Kodeksu spółek handlowych, w tym problemy interpretacyjne powstające podczas stosowania poszczególnych przepisów i instytucji prawa spółek. Pogłębiona analiza komentowanego aktu została dokonana z uwzględnieniem regulacji zawartych w innych ustawach, a mających znaczenie dla wykładni omawianych przepisów, m.in.: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawy o rachunkowości, ustaw podatkowych.
Publikację wzbogaca wykaz aktów prawnych oraz skorowidz.
Mateusz Rodzynkiewicz – doktor nauk prawnych, radca prawny, specjalizuje się w obsłudze prawnej rynku kapitałowego; pełni także funkcje w radach nadzorczych spółek giełdowych i niegiełdowych. W latach 2008–2011 był członkiem Rady Giełdy. Jest autorem i współautorem licznych publikacji z zakresu prawa gospodarczego, w tym artykułów problemowych, glos oraz książek.