OPIS
Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz zawiera kompleksowe omówienie ustawy z 24.8.2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 395 ze zm.) oraz ustawy z 24.8.2001 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. Nr 106, poz. 1149 ze zm.). Ponadto opracowanie wzbogacone zostało o wzory pism procesowych m.in.:
zawiadomienie o niekierowaniu wniosku o ukaranie,
zawiadomienie sądu o nieprzystąpieniu do postępowania w charakterze oskarżyciela publicznego,
zarządzenie poszukiwania,
wniosek o ukaranie,
wyrok,
apelacja,
skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu,
wniosek o uchylenie mandatu karnego.
Publikacja uwzględnia nowe poglądy doktryny, najnowszą literaturę oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych. Dlatego też, z uwagi na znaczne rozszerzenie komentarza 2. wydanie ukaże się w serii Komentarze Becka.
Komentarz uwzględnia także najnowsze zmiany w obowiązującym prawie wprowadzone:
1. Ustawą z 27.9.2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247) – zmiany wchodzą w życie 1.7.2015 r., dlatego też Autorzy omówili podwójny stan prawny; ustawa zawiera zmiany dotyczące m.in.:
wyłączenia sędziego,
obwinionego i jego obrońcy (obrona obligatoryjna, wyznaczenie obrońcy z urzędu),
wniosku o ukaranie,
odstąpienia oskarżyciela posiłkowego lub jego śmierci,
wydawania rozstrzygnięć,
dowodów na wniosek i z urzędu,
zeznań świadków,
zatrzymania osoby,
kar porządkowych,
przymusowego doprowadzenia,
ustalenia miejsca pobytu osoby podejrzanej,
czynności wyjaśniających,
postępowania przyspieszonego,
uchylenia mandatu karnego,
środków odwoławczych (apelacji i zażalenia),
wznowienia postępowania,
przesłanek odszkodowania za niesłuszne ukaranie lub zatrzymanie;
2. Ustawą z 21.2.2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Druk sejmowy 1496) – zmiany wchodzą w życie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, wprowadzająca sporządzanie protokołu przez rejestrację dźwięku lub obrazu i dźwięku podczas rozprawy;
3. Projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy Nr 1991) – zmiany wchodzą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, zmieniający przepisy dotyczące przyznawania mandatów karnych.
Komentarz stanowi nieodzowną pomoc dla praktyków, w szczególności sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i funkcjonariuszy Policji, a także stanowi nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, studentów i aplikantów zawodów prawniczych.