Zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Amerykański odpowiednik Kubusia Puchatka.
Państwo Beanowie wybierają się na urlop. Zwierzęta uważają, że zwłaszcza ich ukochana gospodyni powinna wreszcie wypocząć. Postanawiają więc udowodnić panu Beanowi, że są odpowiedzialne i mogą same zająć się farmą. Jak to zrobić? Przypadkowy dzięcioł, którego wiatr przywiał aż ze stolicy, twierdzi, że najlepiej założyć bank. Szybko wychodzi na jaw, że przemądrzały ptak ma nieczyste zamiary: planuje przejąć władzę nad obejściem.
Zdaniem Rogera Sale, krytyka literackiego, Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły zainspirowały Orwella do napisania Folwarku zwierzęcego. Zauważa również, że książka Brooksa jest lepsza i bardziej subtelna niż Folwark.
* * *
Niezwykła, zaliczana do klasyki literatury dziecięcej, powstająca w latach 1927-1958 i zupełnie nieznana w Polsce, seria o prosiaczku Fryderyku. Porównywany do Kubusia Puchatka cykl opowiada o farmie państwa Bean - miejscu, które według Adama Hochschilda, znanego krytyka New York Timesa, było "moralnym centrum wszechświata" dla dzieci z jego pokolenia.
Głównym bohaterem serii jest prosiaczek Fryderyk, obdarzony darem mowy, umiejący czytać i pisać "najmniejszy i najmądrzejszy prosiaczek na farmie". W kolejnych tomach Fryderyk wciela się w różne role - jest detektywem, pilotem, dziennikarzem, sportowcem, a nawet bankierem. Obdarzony ogromnym sercem, wielką inteligencją i wyobraźnią poety, prosiaczek przekazuje młodym czytelnikom ponadczasowe prawdy o przyjaźni, szczerości i odwadze.
Autorem książek o Fryderyku jest Walter R. Brooks, twórca postaci niezapomnianego Eda - konia, który mówi. Przesycone humorem, ciepłe i mądre historie o mówiących zwierzętach były niezwykle popularne aż do lat '60 XX wieku. Później popadły w zapomnienie. Dopiero inicjatywa wielbicieli Fryderyka oraz bibliotekarzy zmuszonych do kserowania zniszczonych książek, sprawiła, że prosiaczek znowu trafił na półki księgarń.
Teraz Brooks doczekał się również wydania w Polsce. Opatrzone oryginalnymi obrazkami Kurta Wiese, wielokrotnie nagradzanego pisarza i ilustratora, książki ukazują się w oryginalnej szacie graficznej.
* * *
Proza Brooksa jest głęboka i wielowymiarowa. Autor odwołuje się do czegoś, co bliskie jest każdemu dziecku - instynktownego pragnienia sprawiedliwości i robi to bez zbędnego moralizatorstwa.
Adam Hochschild, New York Times
Prosiaczek Fryderyk to jeden z najwspanialszych bohaterów literatury dziecięcej!