OPIS
Książka stanowi pierwsze w polskim piśmiennictwie kompleksowe i interdyscyplinarne opracowanie problemu nadużycia mechanizmów podatkowych w sferze podatku akcyzowego i VAT przez grupy przestępcze.
W publikacji omówiono m.in.:
– przyczyny powstawania zorganizowanej przestępczości podatkowej, jej istotę i cechy charakterystyczne, w tym modus operandi sprawców,
– problem kwalifikacji prawnej oszukańczych uszczupleń podatkowych oraz wystawiania fikcyjnych faktur,
– skuteczne metody zwalczania omawianego procederu,
– konsekwencje prawne posiadania fikcyjnych faktur oraz sposoby zabezpieczania się przed skutkami decyzji organów celnych i skarbowych związanych z ujawnieniem tych faktur,
– metody skutecznego i właściwego prowadzenia (nadzorowania, rozpoznawania) takich spraw.
Autor zwraca uwagę na konieczność ścisłego współdziałania organów skarbowych i organów ścigania w walce z tego rodzaju przestępczością. Szeroko omawia problemy tej współpracy wynikające z odmienności postępowania karnego i podatkowego, rozważa wpływ decyzji podatkowych na prowadzone postępowanie karne oraz kwestię odpowiedzialności podatkowej nieświadomych uczestników procederu.
Monografia zawiera ponadto bogate orzecznictwo sądów karnych, administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.