OPIS
Życie – zwłaszcza gospodarcze – niesie ryzyko występowania zdarzeń i zjawisk, których przewidzieć nie można lub których wystąpienie nie zależy od woli podmiotu pragnącego uchronić się przed ich niekorzystnymi następstwami. Aby zmniejszyć niedogodności związane z wystąpieniem tych skutków, stosuje się rozmaite sposoby zabezpieczenia.
Publikacja porusza kolizyjnoprawne aspekty osobistych zabezpieczeń wierzytelności. Przedstawiono w niej przede wszystkim poręczenie i gwarancję – w szczególności udzielaną przez banki – jako podstawowe postacie zabezpieczeń osobistych. Ponadto omówiono także umowne przystąpienie do długu, umowę patronatu oraz akredytywę standby.
Regulacja zabezpieczeń osobistych – w tym przede wszystkim poręczenia – w prawie materialnym poszczególnych państw nie jest jednolita, dlatego podstawowym celem monografii jest wskazanie prawa właściwego dla wykorzystywanych w obrocie międzynarodowym osobistych zabezpieczeń wierzytelności i czynności prawnych, które prowadzą do ich wykreowania.
Książka jest skierowana do prawników zajmujących się w teorii i praktyce problematyką zabezpieczeń wierzytelności wykorzystywanych w obrocie międzynarodowym. Może być pomocna w pracy radców prawnych i adwokatów zajmujących się obsługą banków i innych instytucji finansowych.