OPIS
Tomasz Wnuk-Pel – adiunkt w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych artykułów i książek oraz praktycznych szkoleń z zakresu nowoczesnych metod rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej. Pełni również funkcję wiceprezesa Zarządu w Towarzystwie Gospodarczym RaFiB Sp. z o.o. specjalizującym się w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych systemów rachunkowości zarządczej i controllingu.
Wnioski z przeprowadzonych badań mają znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Z teoretycznego punktu widzenia przeprowadzone badania potwierdzają ogólną tendencję: modyfikacje systemów rachunku kosztów w przedsiębiorstwach, w Polsce, oraz wdrażanie nowoczesnych metod rachunkowości zarządczej, takich jak ABC, zmierzają w podobnym kierunku, jak praktyka rachunkowości zarządczej na świecie. Z praktycznego punktu widzenia, przedsiębiorstwa rozważające implementację ABC w przyszłości powinny mieć świadomość czynników wpływających na implementację ABC, jak również problemów, które mogą się w procesie implementacji pojawić. Menedżerowie rozważający implementację ABC muszą zdawać sobie sprawę z poziomu szczegółowości, sposobów budowy systemu rachunku kosztów działań oraz metod wykorzystania informacji z tych systemów. Mogą oni również skorzystać z wiedzy o czynnikach pozytywnie i negatywnie wpływających na implementację rachunku kosztów działań oraz zmianach metodologicznych i instytucjonalno-organizacyjnych, które są rezultatem wdrożenia takiego rachunku. Wiedza ta może sprzyjać podejmowaniu lepszych decyzji odnośnie do implementacji systemów ABC, a jeżeli decyzja o wdrożeniu zostanie podjęta, może się przyczynić do zwiększenia prawdopodobieństwa zakończenia procesu wdrożenia sukcesem.
Z Zakończenia (s. 341)
Praca dotyczy szeroko opisanego i rozpoznanego w literaturze systemu rachunku kosztów, tj. rachunku kosztów działań. Badania naukowe Autora są prowadzone w nurcie empirycznym (badania ankietowe, wywiady, badania przez działanie). Dzięki temu Autor mógł opisać determinanty wdrożenia, zakres stosowania oraz mechanizmy implementacji rachunku kosztów działań w Polsce.
Z recenzji dra hab. Andrzeja Pasika prof. AE