OPIS
Wykrywanie przestępstw, zapobieganie im i osądzanie ich sprawców jest oczywistą prerogatywą państwa. Jak dalece jednak państwo może wkraczać w sferę praw i wolności obywateli, aby wykonywać te zadania? Jakie konsekwencje niesie to dla systemu prawnego?
Ostatnie lata zaowocowały istotnym rozbudowaniem pozakodeksowych operacyjnorozpoznawczych metod pozyskiwania danych dla celów bezpieczeństwa i sprawiedliwości prawnokarnej.
Książka stanowi próbę odpowiedzi na pytania o znaczenie tych regulacji i ich stosunek do procesu karnego. Zawiera analizę ich prawidłowości w świetle uwarunkowań konstytucyjnych oraz wynikających z orzecznictwa ETPCz. Podejmuje też analizę problematyki zakresu i granic dopuszczalności dowodowego wykorzystania uzyskanych operacyjnie materiałów, w szczególności w sytuacjach, gdy uzyskano je w sposób sprzeczny z prawem bądź gdy uzyskano je co prawda w sposób zgodny z prawem, lecz sprzeczny zawartymi w Kodeksie postępowania karnego zakazami i ograniczeniami dowodowymi. Istotnym walorem publikacji jest to, że jako punkt odniesienia i inspirację dla szczegółowych rozważań przedstawiono sposób uregulowania tych kwestii w Niemczech. Dzięki temu rodzime uregulowania zostały zaprezentowane w szerszym kontekście, co pozwoliło również na sformułowanie wniosków de lege ferenda.
Dr Dobrosława Szumiło-Kulczycka jest adwokatem, adiunktem w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikowała blisko 50 prac z zakresu prawa karnego procesowego i prawa administracyjno-karnego. Obecnie jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki kolizji między prawem człowieka do prywatności a potrzebami bezpieczeństwa państwa i wymiaru sprawiedliwości.