OPIS
Książka z gatunku tzw. „autentyków”. Oryginalny pamiętnik polskiego szlachcica kresowego Mieczysława Jałowieckiego (1876-1963) , wysokiego urzędnika w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, pierwszego przedstawiciela rządu polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1919-1921. Barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. Niemało miejsca w rozważaniach autora zajmują sprawy polskie: narodowa tożsamość, kwestia niepodległości, historia i tradycja.
Pierwsza część pamiętników Mieczysława Jałowieckiego Na skraju Imperium obejmuje lata od połowy XIX wieku po zakończenie I wojny światowej i rewolucję październikową.
Wspomnienia zawarte w Wolnym Mieście dotyczą okresu działalności dyplomatycznej autora w Wolnym Mieście Gdańsku, placówce niezwykle ważnej dla ówczesnej racji stanu.
Requiem dla ziemiaństwa jest trzecim i zarazem ostatnim tomem wspomnień. Autor kreśli barwny obraz obyczajów i charakteru ziemiaństwa polskiego lat 20. i 30. XX stulecia, aż do wybuchu II wojny światowej, wspominając czasy, kiedy osiadł na stałe w majątku Kamień.
Wszystkie trzy części w jednym tomie.