OPIS
W czerwcu 2004 r. Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego wydał książkę ”Polska w Unii Europejskiej - Tom II”. Jest to jej siódma edycja. W porównaniu z poprzednim wydaniem, opublikowanym w 2001 r., obecne jest zmienione, uaktualnione i podzielone na dwa tomy.
Od 1 maja 2004 r. Polska uczestniczy we wszystkich dziedzinach funkcjonowania Unii Europejskiej jako jej pełnoprawny członek. Wydarzenie to – jedno z najważniejszych w powojennej historii – wpłynęło na zmianę warunków działania w wielu obszarach polskiej gospodarki i polityki. Wiele lat wcześniejszych dostosowań spowodowało, że obecnie trudno znaleźć sferę funkcjonowania państwa, która nie odczułaby skutków przystąpienia do Unii. Największe zmiany w procesie adaptacji do wymogów unijnych wystąpiły w tych dziedzinach, w których Unia Europejska stosuje ujednolicone prawo i opartą na nim politykę, a więc np. w rolnictwie, handlu z krajami spoza ugrupowania, ochronie konkurencji, transporcie oraz w polityce pieniężnej i walutowej. Duży stopień zbliżenia przepisów prawnych został osiągnięty także w polityce strukturalnej.
W książce przeanalizowano konsekwencje przystąpienia Polski do UE w tych wybranych dziedzinach. Omówiono także status Polski jako aktywnego obserwatora w okresie przedakcesyjnym, dzięki któremu mogła lepiej przygotować się do udziału w procesie decyzyjnym UE.
Autorami książki są wybitni specjaliści, zajmujący się od lat problematyką integracji w ramach UE i stosunków Polski z tym ugrupowaniem. Prezentują oni zmiany, jakie zachodzą w Polsce w następstwie akcesji do Unii Europejskiej, a także własne opinie i przemyślenia na ten temat, oparte na wieloletnich badaniach.
Dopełnieniem książki jest tom I pt. „Unia Europejska”, w którym zostały szeroko omówione instytucje Wspólnot Europejskich oraz zasady i mechanizmy integracji we wszystkich trzech filarach funkcjonowania UE.