Niestety, nie zdążymy dostarczyć tego produktu przed Świętami

Zeszyty Komiksowe - 18 - (październik 2014) Komiks dla dzieci.

okładka

Zeszyty Komiksowe - 18 - (październik 2014) Komiks dla dzieci.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Drodzy Czytelnicy,

Czy ktoś z nas nie wychował się na komiksach? Jeszcze kilka (kilkanaście?) lat temu tak postawione pytanie nie wzbudziłoby większego zdziwienia. Komiks stanowił naturalny element edukacji najmłodszych. Oczywiście edukacji pozaszkolnej. O wykorzystywaniu komiksów w szkole nikt kiedyś nie myślał, a ich walor (?) edukacyjny rzucał się w oczy co najwyżej rodzicom i krytykom wrażliwym na język propagandy. Dorośli dostrzegali w komiksach to, co w dziecięcej lekturze ginęło za przygodą, zabawą, fantastycznymi światami kreowanymi przez wielkich mistrzów - Baranowskiego, Butenkę, Christę, Chmielewskiego, Pawel, Raczkiewicza, Wróblewskiego itp. Zwłaszcza że z dostępem do ich prac nie było większych problemów.

W latach dziewięćdziesiątych Polskę zalała fala komiksów zagranicznych, przynosząc tytuły i nazwiska wcześniej nieznane albo znane jedynie ze słyszenia. Nie było na co narzekać, wyłączając może marginalizację rodzimych twórców, którzy nie potrafili do końca przebić się ze swoimi propozycjami bądź nie umieli odnaleźć w nowej rzeczywistości lub też - jeśli chodzi o starych mistrzów - po których pozostały kolejne wznowienia ich dzieł, nie zawsze już jednak przemawiających ani do dzieci, ani do ich rodziców.

Ostatecznie utrzymał się Kaczor Donald. To z nim, tak jak wcześniej z Tytusem czy Kajkiem i Kokoszem, dorastały kolejne roczniki i to on przez wiele lat kształtował powszechną świadomość Polaków, z których wielu do dziś utożsamia komiks właśnie z Donaldem. Nie byłoby o czym mówić, gdyby nie fakt, że nadeszła nowa fala komiksu dziecięcego. Znowu komiksy dla dzieci się tworzy, czyta i coraz częściej komentuje, a oferta niemal z dnia na dzień staje się bogatsza.

Chcielibyśmy przyjrzeć się temu, co dzieje się obecnie na rynku opowieści rysunkowych dla dzieci i w jakim kierunku on zmierza. Przyjrzeć się aktywnym dziś artystom oraz ich komiksom, a przy okazji przypomnieć klasyczne prace i ich twórców sprzed lat. Zastanowić się nad podobieństwami i różnicami między tym, co było, a tym, co jest i zapewne - mamy taką nadzieję, ale i przekonanie - na długo pozostanie. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym los komiksów dla najmłodszych nie jest obojętny, zarówno autorów tekstów, jak i twórców, którzy chcieliby podzielić się tym, co tworzą w tym zakresie.

Przypominamy także, iż Zeszyty Komiksowe stopniowo zmieniają profil. Obok głównych tematów każdy numer będzie zawierał teksty dotyczące innych, dowolnych zagadnień związanych z komiksem, tak by umożliwić publikowanie tym wszystkim, którzy do tej pory nie mieli okazji swoimi zainteresowaniami badawczymi wpisać się w konkretny temat.

Teksty związane z tematem numeru należy przesyłać na adres redakcji do końca czerwca 2014, pozostałe teksty można przesyłać na bieżąco, przez cały rok.

Zapraszamy do współpracy!

Michał Błażejczyk i Michał Traczyk

DODATKOWE INFORMACJE

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher